Uważaj na popularne MIELONKI. Najgorszej jakości mięso to nie jedyna ich wada

Mielone konserwy czy klopsy ze słoika często zawierają mniej niż 10 proc. mięsa, za to mnóstwo chemii.

Moda na hamburgery przywędrowała do nas z Ameryki. Oryginalne zrobione są z wysokiej klasy mięsa wołowego, te sprzedawane w polskich sieciach sklepowych – z niewielkiej ilości mięsa, skórek i tłuszczów oraz dodatków chemicznych.

Popularne mielonki czy klopsy ze słoiczka często zawierają mniej niż 10 proc. mięsa, za to mnóstwo odpadków powstałych przy jego oddzielaniu oraz konserwantów oznaczonych literą E. Nie dajmy się nabrać na hasła typu „domowa kuchnia”.  Pamiętajmy, że E250 może powodować powstawanie w organizmie związków rakotwórczych, natomiast E450 zmniejsza wchłanianie wapnia.

Zobaczcie, na co uważać, wybierając gotowe produkty powstałe z mięsa mielonego.

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Ich historia obiegła cały świat. To małżeństwo ma aż 100 WNUCZĄT! Ten błąd może kosztować zdrowie. Z czym nie należy łączyć GREJPFRUTA? Tatuował ją BYŁY chłopak. Tego nie przewidziała... Prosta HISZPAŃSKA PRZEKĄSKA z kilku ziemniaków, jajek i sera! Wesele przerodziło się w tragedię. Na gości spadł gigantyczny żyrandol Sprawdź, czy grozi Ci uzależnienie od ALKOHOLU Rekonstrukcja ratunkiem dla ZNISZCZONYCH WŁOSÓW. Efekt widoczny nawet 8 tygodni Zdradzają Twój prawdziwy wiek. U młodych osób to oznaka zmęczenia Pragnął mieć dzieci. OTYŁOŚĆ wywołała u niego zakażenie genitaliów Najczęstsze błędy rodziców podczas PODAWANIA DZIECKU LEKÓW Tak BAWIĄ SIĘ OJCOWIE z dziećmi, gdy matki nie patrzą Artysta fotografuje dziewczyny tańczące na rurze… POD WODĄ!