Uważaj na popularne MIELONKI. Najgorszej jakości mięso to nie jedyna ich wada

Mielone konserwy czy klopsy ze słoika często zawierają mniej niż 10 proc. mięsa, za to mnóstwo chemii.

Moda na hamburgery przywędrowała do nas z Ameryki. Oryginalne zrobione są z wysokiej klasy mięsa wołowego, te sprzedawane w polskich sieciach sklepowych – z niewielkiej ilości mięsa, skórek i tłuszczów oraz dodatków chemicznych.

Popularne mielonki czy klopsy ze słoiczka często zawierają mniej niż 10 proc. mięsa, za to mnóstwo odpadków powstałych przy jego oddzielaniu oraz konserwantów oznaczonych literą E. Nie dajmy się nabrać na hasła typu „domowa kuchnia”.  Pamiętajmy, że E250 może powodować powstawanie w organizmie związków rakotwórczych, natomiast E450 zmniejsza wchłanianie wapnia.

Zobaczcie, na co uważać, wybierając gotowe produkty powstałe z mięsa mielonego.

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Zrobili sobie SELFIE na szczycie wieżowca w HONG KONGU Groźne poparzenia BARSZCZEM SOSNOWSKIEGO. Objawy mogą utrzymać się kilka miesięcy Zamiast pomóc, mogą szkodzić. Wszystko o ANTYBIOTYKACH Rozpaczliwy singiel ROBINA THICKE. Śpiewa dla żony 8-latka z Kazachstanu podbija sieć. Pokazała, jak trenuje boks! 21-letnia modelka z Radomia podbija Indie Najczęściej chorują młode aktywne seksualnie kobiety. Jak sobie pomóc? Napój z kofeiną zamiast kawy? Zastanów się, pijesz składnik nawozów sztucznych Porcje posiłków ODMIERZAJ WŁASNĄ PIĘŚCIĄ. To najlepsze dla żołądka Joga śmiechu wyleczy Twoje ciało i duszę. Wystarczy 10 minut dziennie Holland o pracy nad "House of Cards". Są minusy Co mogą jeść kobiety karmiące piersią? "Kolka dziecka nie jest związana z dietą matki"