Uważaj na popularne MIELONKI. Najgorszej jakości mięso to nie jedyna ich wada

Mielone konserwy czy klopsy ze słoika często zawierają mniej niż 10 proc. mięsa, za to mnóstwo chemii.

Moda na hamburgery przywędrowała do nas z Ameryki. Oryginalne zrobione są z wysokiej klasy mięsa wołowego, te sprzedawane w polskich sieciach sklepowych – z niewielkiej ilości mięsa, skórek i tłuszczów oraz dodatków chemicznych.

Popularne mielonki czy klopsy ze słoiczka często zawierają mniej niż 10 proc. mięsa, za to mnóstwo odpadków powstałych przy jego oddzielaniu oraz konserwantów oznaczonych literą E. Nie dajmy się nabrać na hasła typu „domowa kuchnia”.  Pamiętajmy, że E250 może powodować powstawanie w organizmie związków rakotwórczych, natomiast E450 zmniejsza wchłanianie wapnia.

Zobaczcie, na co uważać, wybierając gotowe produkty powstałe z mięsa mielonego.

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Choroba nie tylko dorosłych. SEKSOHOLIZM zaczyna się dużo wcześniej Ma najdłuższe nogi w kraju. Ludzie nie mogą oderwać od nich oczu Jaki BIUSTONOSZ na siłownię? Kobiety często popełniają błąd Nowa gwiazda Bollywood? Tej twarzy NIE ZAPOMNISZ Pragnął mieć dzieci. OTYŁOŚĆ wywołała u niego zakażenie genitaliów Plemienne wojny, porwania i epidemie. Mimo niebezpieczeństw nie chcą wracać do Polski Średnio 5 kilogramów TOKSYN I ZŁOGÓW w ludzkim organizmie. Jak się ich pozbyć? Danuta Wałęsa zachęca kobiety do rodzenia dzieci! To one będą królowały w tym sezonie. Wraca moda sprzed lat OŚRODEK OPIEKI dla seniorów - czym kierować się przy wyborze? Przez ojca sadystę straciła wiarę w siebie. Niezwykła metamorfoza pani Krystyny Seks bez tajemnic. Nastolatki i dziewictwo