Odwołana podróż – czy biuro zwróci pieniądze?
MACIEJ GRUSZCZYŃSKI • dawno temuMateriał sponsorowany przez Nationale Nederlanden
Zaplanowany wyjazd na wakacje może nie dojść do skutku. W jakich sytuacjach biuro podróży ma obowiązek zwrócić pieniądze i jak uzyskać odszkodowanie za takie zdarzenie?
Epidemia koronawirusa wywołała falę odwołanych lotów i wycieczek turystycznych. W 2020 roku większość wyjazdów nie doszła do skutku z powodu licznych zachorowań i związanych z nimi obostrzeń. Co robić w takiej sytuacji? Czy można planować wakacje bez ryzyka utraty wpłaconych pieniędzy?
Odwołany wyjazd – obowiązki organizatorów
Ostatni sezon turystyczny był wyjątkowo nieudany z powodu epidemii koronawirusa. Wiele imprez w ogóle się nie odbyło, a część została przerwana w trakcie. Niektóre wyjazdy zostały zakończone przed terminem lub pojawił się kłopot z transportem turystów z powrotem do domu. Jak wówczas rozlicza się koszty wyjazdu? Czy biuro podróży ma obowiązek zwrócić pieniądze? Takie sytuacje reguluje Ustawa o imprezach turystycznych. Zgodnie z art. 47 ust. 5 pkt. 2 (Dz.U. z 2017 roku, poz. 2361) organizator ma obowiązek poinformować klienta o odwołaniu wyjazdu najpóźniej w dniu wyjazdu. Co więcej, ma również obowiązek zwrócić mu wszystkie wpłacone pieniądze.
Wbrew obiegowej opinii organizator nie ma obowiązku wypłacać odszkodowania za odwołaną wycieczkę. Przed epidemią zwrot wpłaconych pieniędzy następował do 14 dni od dnia rozwiązania umowy. Rozporządzenia covidowe wprowadziły zmianę w tych przepisach – dziś do zwrotu środków dochodzi nawet dopiero 180 dni po tym, jak organizator turystyki powiadomił konsumenta o rozwiązaniu umowy. Zatem na zwrot pieniędzy możesz czekać nawet pół roku.
Co w sytuacji, gdy to Ty chcesz zrezygnować z wyjazdu?
Jako podróżny możesz zrezygnować z wyjazdu, gdy występują „nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności w miejscu imprezy lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego”. Trudna sytuacja epidemiczna w kraju, do którego się wybierasz, może być ku temu powodem. Jednak gdy sytuacja jest stabilna i można przeprowadzić imprezę bez przeszkód, a Ty mimo to chcesz zrezygnować, musisz liczyć się z tym, że nie odzyskasz całej wpłaconej kwoty.
Jak uzyskać odszkodowanie za odwołaną wycieczkę?
Za odwołaną wycieczkę możesz uzyskać świadczenie pieniężne, gdy posiadasz ubezpieczenie od rezygnacji z podróży. Jest to polisa turystyczna, która gwarantuje zwrot kosztów wycieczki odwołanej w uzasadnionych przypadkach. W jakich sytuacjach otrzymasz pieniądze? Na przykład gdy musisz przerwać wyjazd z powodu:
- nagłej choroby lub wypadku, któremu uległeś Ty lub członek najbliższej rodziny,
- zdarzenia losowego, które zniszczyło Twój dom,
- otrzymania wezwania do stawienia się przed organem administracji państwowej,
- kradzieży dokumentu – dowodu osobistego lub paszportu.
Dobre ubezpieczenie tego typu uwzględnia również zmianę sytuacji zawodowej – jeśli stracisz pracę lub ją zmienisz i nie będziesz mógł jechać na urlop, ubezpieczyciel wypłaci Ci pieniądze.
Materiał sponsorowany przez Nationale Nederlanden
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze