Zaćma
JADWIGA OLCZAK • dawno temuZaćma jest normalnym, ale nie nieuniknionym przejawem procesu starzenia, co wiąże się z niebolesnym pogorszeniem widzenia. Czasami występuje też u niemowląt, ale wtedy ma charakter wrodzony. Obecnie jest jedną z najczęściej występujących chorób oczu. Mimo dużej liczy zachorowań, wiedza na jej temat wciąż jest niewielka.
Zaćma to zmętnienie soczewki oka, co negatywnie wpływa na możliwość widzenia, a czasami powoduje nawet całkowitą utratę wzroku. Aby wyleczyć tę chorobę, konieczny jest zabieg operacyjny, który polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, a po jego wykonaniu pacjent najczęściej jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu.
Początkowo wszczepiane były tylko soczewki jednoogniskowe. Teraz możliwości są większe, gdyż dostępne są także nowoczesne soczewki wieloogniskowe, dzięki którym większość pacjentów w przyszłości nie będzie zmuszona do noszenia okularów. Poza tym zaletą tych soczewek jest jednoczesna korekta innych wad wzroku np. w przypadku wszczepienia soczewki torycznej korygowany jest dodatkowo astygmatyzm.
Profilaktyka:
noszenie okularów przeciwsłonecznych,noszenie gogli bądź ochraniaczy na oczy w celu ich ochrony (np. podczas spawania),noszenie okularów ochronnych, gdy istnieje ryzyko oddziaływania promieniowania laserowego lub podczerwonego,całkowita rezygnacja z palenia papierosów.
Osobom narażonym na wystąpienie zaćmy zaleca się przyjmowanie witamin i mikroelementów występujących naturalnie w pomarańczach, ciemnozielonych warzywach, pełnoziarnistym pieczywie, kaszy oraz roślinach strączkowych.
Czynniki środowiskowe zwiększające ryzyko rozwoju zaćmy:
promieniowanie rentgenowskie,podczerwone, nadfioletowe promienie słoneczne,palenie papierosów.
Z badań przeprowadzonych w 2010 roku przez ośrodek badawczy CBOS na zlecenie firmy Alcon wynika, że wiedza na temat zaćmy jest wciąż niepełna. Przebadano 200 osób, w tym 100 osób po operacji usuwania zaćmy i 100 oczekujących na zabieg. 24% badanych stwierdziło, że informacje, jakimi dysponowali, były niewystarczające, mimo że to lekarze powinni szczegółowo ich o tym poinformować. Respondentom najbardziej brakowało wiedzy na temat ryzyka i ewentualnych powikłań mogących wystąpić po zabiegu. Niepokój budziły też obawy o to, jak pacjenci będą widzieli po operacji, a także brak wiadomości na temat ewentualnej potrzeby noszenia okularów.
73% osób oczekujących na zabieg przyznało się, że słyszało o istnieniu różnych soczewek. Dotyczy to zarówno soczewki wieloogniskowej, dzięki której noszenie okularów nie będzie potrzebne, jak i soczewki cylindrycznej korygującej astygmatyzm. W grupie osób po zabiegu usuwania zaćmy do niewiedzy na ten temat przyznało się aż 84%.
Badani przyznają, że lekarze udzielają informacji o producencie soczewek oraz odpłatności, skarżą się jednak na brak dodatkowych informacji o różnych rodzajach soczewek oraz ich właściwościach.
Pacjenci nie wiedzą, gdzie poddać się operacji, aby koszty były jak najmniejsze. Warto więc przed wykonaniem zabiegu sprawdzić, w której placówce zabiegi wykonywane są bezpłatnie w ramach zabiegów refundowanych i których soczewek to dotyczy. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej - www.leczeniezacmy.pl. Poza tym nie bój się pytać i zanim zdecydujesz się na zabieg, przygotuj sobie listę pytań, na które twój lekarz ma obowiązek odpowiedzieć.
Więcej: www.leczeniezacmy.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze