Alergie obniżają jakość życia erotycznego
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuAlergie mogą mieć negatywny wpływ na życie seksualne, twierdzi badanie. W przeprowadzonym sondażu aż 83 proc. osób z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa powiedziało, że to wpłynęło na ich aktywność seksualnąprzynajmniej czasami, a prawie 18 proc. osób dotkniętych tą dolegliwością stwierdziło, iż prawie zawsze przeszkodziło im to w prowadzeniu satysfakcjonującego życia erotycznego.
Dr Michael Benninger, przewodniczący Head and Neck Institute w Cleveland Clinic w Ohio oraz autor badania był zaskoczony wynikiem ankiety. Jego zdaniem większość preparatów antyalergicznych w swoich reklamach skupia się na niesieniu ulgi po to, by móc cieszyć się spacerem z rodziną czy aktywnym trybem życia, rzadko kiedy wspomina się o życiu intymnym.
Zgodnie z danymi katar sienny dotyka10 do 40 proc. amerykańskiej populacji, objawami jest cieknący nos, przekrwienie i ból zatok. Ludzie dotknięci tą dolegliwością reagują na alergeny z wewnątrz lub z powietrza, takie jak pyłki i roztocza.
Alergiczny nieżyt nosa może również być powiązany z problemami ze snem, twierdzi zespół badawczy. Naukowcy przepytali około 700 osób w wieku od 30 do 40 lat, z których mniej więcej połowa cierpiała na alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, wolontariuszom zadawano pytania na temat funkcji seksualnych, snu i zmęczenia. Trzeba zaznaczyć, iż ci z uczestników, którzy cierpieli na katar sienny, nie leczyli się na tę dolegliwość.
Około 17 proc. osób z alergicznym nieżytem nosa powiedziało, że zawsze lub prawie zawsze zauważyli niekorzystny wpływalergiina ich życie seksualne, tylko 5 proc. z tych, którzy nie cierpieli na jakąkolwiek alergię, stwierdziło, że ich życie seksualne nie było dobre.
Nie wiemy dokładnie, dlaczego alergie wpływają na życie erotyczne, ale podejrzewam, że cieknący nos, swędzące oczy i inne objawy nie przyczyniają się do tego, żeby człowiek czuł się seksowny i pociągający, twierdzi Benninger.
Zdaniem naukowca nie należy ograniczać seksu do okresów, w których objawy alergii są łagodniejsze, ale należy szukać skutecznego leczenia, które zapewni dobre samopoczucie przez większość czasu. Warto także zwracać uwagę na czynniki mogące wzbudzić reakcję alergiczną, a zatem zamykanie okien, by uchronić się od wolnych rodników, jest dobrym pomysłem, który może pomóc. Badanie zostało opublikowane w Allergy and Asthma Proceedings.
Źródło: medycyna24.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze