Mieszanie alkoholi
BEATKA • dawno temuJakie są skutki picia alkoholu i zażywania leków? Mieszanie alkoholu z lekami, środkami przeciwbólowymi lub antybiotykami jest niebezpieczne i odradzane przez lekarzy. Jednak nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Alkohol to nieodłączny element imprez. Napoje alkoholowe przyjmowane bez umiaru potrafią wyrządzić krzywdę w organizmie. Dlatego warto upewnić się, że aktualnie zażywane leki nie wejdą w interakcję z alkoholem.
Leki a alkohol
Przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych wyklucza spożywanie alkoholu. Dlatego też, jeżeli cierpisz na depresję lub nerwicę natręctw, dokuczają ci stany lękowe, zdarza ci się wpaść w szał i leczysz się antydepresantami, nie możesz pić napojów wysokoprocentowych. Leki przeciwdepresyjne zawierają substancje, które potęgują szkodliwe działanie alkoholu. Przy leczeniu depresji można wypić szklankę piwa lub lampkę wina, ale w granicach rozsądku i z powodu istotnej okazji.
Jeżeli jednak leczysz się środkami na uspokojenie, powinnaś całkowicie wyeliminować alkohol. Leki uspokajające zawierają benzodiazepiny. Substancje te połączone z alkoholem upośledzają zdolność do prowadzenia pojazdów. Warto pamiętać, że niepożądane powikłania mogą wystąpić nawet wtedy, gdy alkohol wypito dzień po zażyciu leków. Silniejsze środki uspokajające połączone z alkoholem mogą wywołać depresję oddechowo-krążeniową. Dodatkowo wywołują one zmiany w mózgu, które w konsekwencji doprowadzają do śpiączki, a nawet do zatrzymania funkcji oddechowych i śmierci.
Osoby przyjmujące antybiotyki powinny na czas kuracji zrezygnować z napojów alkoholowych. Nudności, wymioty, bóle głowy, bóle serca oraz drgawki, to tylko niektóre z niepożądanych objawów. Antybiotyki zazwyczaj niszczą naturalną florę bakteryjną, przez to organizm wolniej spala alkohol. W tkankach zaczyna odkładać się aldehyd octowy, który jest niezwykle toksyczny, bowiem powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych na twarzy oraz na ciele, bóle głowy, brzucha, wymioty i nudności. Osoba pijąca alkohol w czasie przyjmowania antybiotyków, może narzekać też na nadmierną potliwość oraz uczucie irracjonalnego lęku. Działanie antybiotyków jest też znacznie obniżone.
Groźne dla zdrowia jest jednoczesne przyjmowanie alkoholu i środków przeciwbólowych. Takie połączenie u osób starszych może wywołać krwawienie z żołądka oraz zatrzymanie krzepnięcia krwi. Częste popijanie tabletek przeciwbólowych napojami alkoholowymi powoduje poważne uszkodzenia wątroby.
Tabletki antykoncepcyjne i odchudzające a alkohol
Nieprawdą jest jakoby alkohol osłabiał skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej. Mimo to, nie poleca się picia alkoholu tuż po zażyciu tabletki. Drinki i inne napoje wysokoprocentowe mogą spowodować wymioty i biegunkę. Tabletka antykoncepcyjna może się nie wchłonąć i nie zadziała. Jeżeli planujesz pić alkohol, odczekaj co najmniej trzy godziny od przyjęcia pigułki.
Niektóre osoby, zwłaszcza panie, nie przywiązują większej wagi do przyjmowanych środków odchudzających. To duży błąd. Tabletki ziołowe na odchudzanie połączone z alkoholem nie powinny wywołać objawów niepożądanych. Jednak zażywanie mocniejszych tabletek odchudzających razem z napojami alkoholowymi może doprowadzić do zawrotów głowy, dużych skoków ciśnienia, kołatania serca, a także do zapaści.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze