Chcesz być zdrowa? Pij!
MAGDALENA TRAWIŃSKA-GOSIK • dawno temuOsoby, które mało piją, mają mniej energii. Picie dużo płynów przynosi także inne korzyści. Wypełniają one żołądek, co daje złudzenie sytości. Spada apetyt i łatwiej schudnąć. Napoje niesłodzone nie zawierają dużo kalorii, nie tuczą i nie obciążają żołądka, za to wypłukują z organizmu toksyny i przyspieszają przemianę materii, wspomagają pracę jelit i nerek.
Co najmniej dwa litry dziennie. Osoby, które mało piją, mają mniej energii. Duża ilość wypitych płynów przynosi także inne korzyści. Wypełniają one żołądek, co daje złudzenie sytości. Spada więc apetyt i łatwiej schudnąć. Napoje, zwłaszcza te niesłodzone, nie zawierają dużo kalorii, nie tuczą i nie obciążają żołądka, za to wypłukują z organizmu toksyny i przyspieszają przemianę materii, wspomagają pracę jelit i nerek.
Woda nie tylko najlepiej ze wszystkich płynów zaspokaja pragnienie, ale także zmniejsza głód, wypełniając żołądek, i wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Pij wyłącznie niegazowaną. Zawarte w gazowanej bąbelki (dwutlenek węgla) zaburzają gospodarkę kwasowo-zasadową i podrażniają ścianki żołądka. Małymi łykami wypijaj na czczo dwie szklanki letniej wody tuż po przebudzeniu, to pobudzi pracę jelit.
Zielona herbata to najlepszy napój na początek dnia zamiast kawy. Specjalny sposób parzenia, o którym pisaliśmy już w Kafeterii, powoduje, że z powodzeniem może ona zastąpić kawę, od której jest o niebo zdrowsza. Pobudza, choć zawiera o wiele mniej kofeiny niż czarna kawa. Hamuje magazynowanie tłuszczu. Ma dużo flawonoidów, które neutralizują wolne rodniki – są pogromcami starości. Szklanka dziennie tego napoju chroni przed rakiem płuc, piersi, żołądka, jelita grubego i prostaty, a także przed miażdżycą i chorobami serca. Herbata działa także przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Idealny napój dla palaczy. Pita w dużych ilościach chroni przed zgubnym działaniem papierosów.
Rumianek w saszetkach możesz parzyć raz na dwa tygodnie. Ma on przeciwzapalne i kojące właściwości. Przeciwdziała pękaniu skóry, oparzeniom słonecznym i zaczerwienieniom.
Jogurt pitny zaspokoi twoje dzienne zapotrzebowanie na białko, żelazo, wapń oraz witaminy – zwłaszcza krwiotwórczą B12. Zawarty w nim wapń wpływa na spalanie tłuszczu. Możesz pić codziennie szklankę naturalnego lub owocowego.
Mleko dzięki zawartym aminokwasom wpływa korzystnie na układ oddechowy, krwionośny i nerwowy. Nie pij podczas zapalenia gardła, a także wtedy gdy zażywasz antybiotyki. Mleko mnoży bakterie. Najlepsze jest kozie, bo ma więcej witaminy B1, B2 i D, a także fosforu, wapnia, potasu i selenu. Ma mniej tłuszczu i złego cholesterolu. Jest lepiej przyswajalne od krowiego. Mogą je pić alergicy i dzieci ze skazą białkową. Po 18. roku życia wystarczy szklanka raz na tydzień.
Sok jabłkowy obok pomarańczowego to najbardziej popularny sok w Polsce. Zawarta w nim witamina C chroni organizm przed przeziębieniem i powstawaniem siniaków, poprawia koloryt skóry i niszczy wolne rodniki. Sok z jabłek dostarcza błonnika, a ten jest odpowiedzialny za usprawnianie trawienia. Ma także sporą zawartość witaminy B, która poprawia wygląd włosów i paznokci. Zawarty w nim fosfor wzmacnia zęby i dodaje energii, potas dba o serce i zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej, magnez uspokaja skołatane nerwy, bor buduje kości. Picie soku z jabłek zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów.
Sok grejpfrutowy i pomarańczowy to bogate źródła witaminy C. Zawierają kwas foliowy. Powinnaś je pić, jeśli planujesz ciążę. Zawierają usprawniające trawienie pektyny i błonnik, który obniża poziom złego cholesterolu, oraz flawonoidy chroniące komórki.
Sok winogronowy jest bogaty w witaminy z grupy B, które regulują przemianę materii. Zawiera potas, fosfor, wapń i magnez. Dodaje energii. Zdrowszy jest ten z czerwonych winogron, zawiera cenne polifenole, które poprawiają wygląd skóry i usprawniają trawienie.
Sok z czarnej porzeczki ma więcej witamin niż każdy inny sok. Znajdziesz tu witaminy: C, B, E, H, K, P i nie tylko – także fosfor, magnez, potas, żelazo, wapń, miedź, bor, mangan i cynk! Zawarte w nim pektyny i garbniki działają przeciwbiegunkowo. Sok wzmacnia naczynia krwionośne. Jest dobry dla osób ze skłonnościami do powstawania żylaków lub po prostu takich, które kochają piesze wycieczki górskie, a także dla osób miewających krwotoki z nosa.
Sok ananasowy zawiera enzymy, które wspomagają proces oczyszczania organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii. Zawiera potas i magnes. Wszystkie soki powinny być wyciskane ze świeżych owoców. Jeśli decydujesz się na kupowanie gotowych sprawdź, czy nie są dosładzane. Nektary wykluczone! Pij jedną szklankę soku owocowego dziennie. Wybieraj różne soki.
Sok pomidorowy, a raczej gęsty sos zawiera dużą dawkę silnych przeciwutleniaczy i witaminy C. To lek na starość – pogromca wolnych rodników. Zmniejsza ryzyko chorób serca i chroni przed różnymi nowotworami, między innymi płuc, jelita grubego, żołądka, trzustki i prostaty. Za sprawą zawartego w nim potasu obniża ciśnienie. Dzięki likopenowi picie tego soku zmniejsza ryzyko chorób serca. Możesz go pić w dużych ilościach, bez obaw, że przytyjesz. Ma bardzo mało kalorii. Działanie soku wzmocnisz, dolewając do szklanki łyżkę oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Pij najlepiej szklankę dziennie.
Sok z marchwi zawiera beta-karoten niezbędny podczas ciąży. Przydatny na plaży lub na miesiąc przed intensywnym opalaniem. Jest naturalnym samoopalaczem. Jest substancją antyutleniającą, która chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem się. Zawiera selen chroniący skórę przed promieniami słońca. Stymuluje wzrost produkcji melaniny, która zatrzymuje promienie UV. Zimą warto pić jedną szklankę dziennie. Od wiosny możesz pić pół szklanki codziennie.
Czerwone wino nie tylko poprawia apetyt i zaostrza smak potraw, ale także oczyszcza tętnice i podnosi poziom „dobrego” cholesterolu. Dzięki zawartym taninom i flawonoidom chroni serce, przeciwdziała rozwojowi nowotworów i miażdżycy. Flawonoidy zmniejszają przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, zapobiegają obrzękom i działają rozkurczowo na naczynia krwionośne. Wino zawiera śladowe ilości kwasu acetylosalicylowego (aspiryny), który zapobiega tworzeniu się zakrzepów krwi i działa przeciwzapalnie. Wino zapobiega osadzaniu się tłuszczu na ściankach arterii. Rozgrzewa. Dopuszczalna dawka to lampka dziennie — na przykład do obiadu lub trzy lampki okazyjnie raz w tygodniu. Picie w nadmiarze szkodzi zdrowiu i prowadzi do uzależnienia.
Piwo możesz pić tylko w niewielkich ilościach, w przeciwnym razie łatwo przytyjesz i urośnie ci brzuszek. Pite w nadmiarze zwiększa wydzielanie kwasów żołądkowych. Kufel miesięcznie dostarczy ci witamin z grupy B, zwłaszcza B6 odpowiedzialnej za neutralizację substancji szkodliwych dla naczyń wieńcowych. Piwo zawiera selen i cynk, które wzmacniają kości.
Szampan nie ma wartości odżywczych. To raczej napój kochanków. Jeśli chcesz wprowadzić siebie i partnera w szczególny nastrój, wypijcie lampkę. To naturalny afrodyzjak, niestety w nadmiarze tuczy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze