Gorszy seks! Tak alergia obniża jakość życia
DANUTA CAPIGA • dawno temuAlergie mogą mieć negatywny wpływ na życie seksualne. Cieknący nos, swędzące, zaczerwienione oczy czy świąd skóry powodują, że człowiek nie czuje się seksowny i pociągający.
Schorzenia alergiczne, mimo że rzadko są bezpośrednią przyczyną śmierci, w bardzo znacznym stopniu przyczyniają się do pogorszenia jakości życia chorego.
Alergie mogą mieć negatywny wpływ na życie seksualne. Cieknący nos, swędzące, zaczerwienione oczy czy świąd skóry powodują, że człowiek nie czuje się seksowny i pociągający.
— Wiąże się to po pierwsze z samym przebiegiem choroby. Sezonowe, gwałtowne nasilenie alergii powoduje, że nasze zmysły są otępione, zapchany nos nie czuje praktycznie zapachu, a powonienie to zmysł, który ma bardzo istotny wpływ zarówno na pociąg, jak i doznania seksualne – mówi Anna Golan, warszawska seksuolog i psychoterapeuta. – Po drugie ochotę na seks mogą też osłabiać przyjmowane doraźnie leki antyhistaminowe, których skutkiem ubocznym często jest długotrwałe, dokuczliwe uczucie senności.
Wśród objawów uznanych przez chorych za najbardziej kłopotliwe jest: zablokowany nos, potrzeba ciągłego wycierania nosa, problemy ze snem i uczucie zmęczenia.
Problem uczulenia jest wciąż bagatelizowany przez chorych, którzy godzą się na niekomfortowe życie z alergią.
Jedynym skutecznym sposobem wyleczenia alergii jest odczulanie. Do niedawna lekarze polecali wyłącznie szczepionki odczulające w zastrzykach. Okazuje się jednak, że równie skuteczne są szczepionki w tabletkach.
Szczepionki podjęzykowe podaje się codziennie rano, przed jedzeniem. Tabletkę lub dawkę kropli nanosi się na błonę śluzową pod językiem. Po dwóch minutach tabletkę można połknąć. Takie odczulanie jest stosowane przez pacjenta w domu, poza gabinetem lekarskim. Z tej metody skorzystać mogą wszyscy, którym lekarz alergolog zlecił odczulanie. Jest to wygodna, przyjazna pacjentowi metoda leczenia. Szczególnie poleca się tym pacjentom, którzy z różnych powodów nie akceptują odczulania w zastrzykach. Do grupy najchętniej korzystających z odczulania podjęzykowego należą dzieci, dla których zastrzyki są często bolesnym i traumatycznym przeżyciem. Pierwsza tabletka lub dawka kropli powinna być przyjęta w gabinecie lekarskim.
Jak każda szczepionka, również ta stosowana podjęzykowo może spowodować działania niepożądane. Może to być świąd, drętwienia, lekki obrzęk w okolicy podania alergenu czy ból brzucha. Takie objawy zwykle występują na początku leczenia.
Aby efekt był trwały, odczulanie trzeba kontynuować co najmniej 3 lata i szczepionkę przyjmować regularnie. Wadą odczulania podjęzykowego jest to, że szczepionka nie jest refundowana przez państwo jak odczulanie podskórne i jest dużo droższa.
Źródło: www.odczulanie.info
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze