ALERGIA może zagrażać życiu. Jak pomóc osobie ze wstrząsem?

Medialną burzę wywołała historia dziewczynki, która zmarła w wyniku wstrząsu anafilaktycznego.

Kilka dni temu w mediach głośno było o 9-latce z Jordanowa Śląskiego (woj. dolnośląskie), która zmarła w wyniku wstrząsu anafilaktycznego po zjedzeniu zaledwie trzech czekoladek. Martyna była uczulona na orzechy ziemne, o czym wiedziała, lecz informacja na bombonierce nie była jednoznaczna. Tragiczna historia rozpoczęła dyskusję na temat alergii.

Alergolog prof. Bolesław Samoliński wyjaśnił, jakie są najpopularniejsze alergeny, czym jest wstrząs anafilaktyczny i jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która go doznała. Najważniejszą zasadą jest ułożenie takiej osoby w pozycji, która umożliwi dopłynięcie jak największej ilości krwi do mózgu (nogi powinny być wyżej niż głowa). Konieczne jest też natychmiastowe wezwanie pogotowia ratunkowego.

Jeśli mamy adrenalinę, nie bójmy się jej użyć. Lepiej podać ją niepotrzebnie, niż zrobić to za późno – mówił alergolog.

Źródło: TVP

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Uważaj na MLEKO i nadmiar białka. Wbrew pozorom nie są takie zdrowe Jest zdrowa, póki nie trafi do puszki. Producenci oszukują i marnują odżywcze wartości SOI Jak przechowywać żywność w lodówce? Miejsce MA ZNACZENIE 81-letnia Helena Norowicz o udziale w kampanii BOHOBOCO. Podczas rozmowy zrobiła szpagat Kiszona kapusta, pikle... Mało kalorii, dużo zdrowia Magnetyczne kulki doprowadziły dziecko do SEPSY Bezsenność przyczyną otyłości? Badania to potwierdzają Młodzi mężczyźni nie chcą być księżmi? Kościół rozpaczliwie szuka młodych kapłanów Jest nowy TELEDYSK EDYTY GÓRNIAK! Nagrała go w USA 21-letnia modelka z Radomia podbija Indie Tych trendów w modzie mamy już DOŚĆ! Jakie OWOCE jeść latem? Poznaj właściwości owoców sezonowych