ALERGIA może zagrażać życiu. Jak pomóc osobie ze wstrząsem?

Medialną burzę wywołała historia dziewczynki, która zmarła w wyniku wstrząsu anafilaktycznego.

Kilka dni temu w mediach głośno było o 9-latce z Jordanowa Śląskiego (woj. dolnośląskie), która zmarła w wyniku wstrząsu anafilaktycznego po zjedzeniu zaledwie trzech czekoladek. Martyna była uczulona na orzechy ziemne, o czym wiedziała, lecz informacja na bombonierce nie była jednoznaczna. Tragiczna historia rozpoczęła dyskusję na temat alergii.

Alergolog prof. Bolesław Samoliński wyjaśnił, jakie są najpopularniejsze alergeny, czym jest wstrząs anafilaktyczny i jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która go doznała. Najważniejszą zasadą jest ułożenie takiej osoby w pozycji, która umożliwi dopłynięcie jak największej ilości krwi do mózgu (nogi powinny być wyżej niż głowa). Konieczne jest też natychmiastowe wezwanie pogotowia ratunkowego.

Jeśli mamy adrenalinę, nie bójmy się jej użyć. Lepiej podać ją niepotrzebnie, niż zrobić to za późno – mówił alergolog.

Źródło: TVP

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Urodziła się z DEFEKTEM NARZĄDÓW. Lekarz opracował zdumiewającą metodę leczenia W trakcie grypy nie rezygnuj z KARMIENIA PIERSIĄ. Jest ważny powód Urządź sobie domowe SPA. Cztery pomysły na piękne włosy i skórę Cenny OLEJ. Pomoże pozbyć się centymetrów z brzucha Pyszne BUŁECZKI z dodatkiem naturalnej witaminy C RESTRYKCYJNA USTAWA usunie słodycze ze szkolnych sklepików Była solistka Polskiego Baletu Narodowego TAŃCZY NA RURZE! Gdzie spędzić urlop nad POLSKIM MORZEM? Mapa najlepszych kąpielisk Chorzy na raka w kontrowersyjnej kampanii Napis „bez konserwantów” to tylko chwyt marketingowy. Wybierając sok, patrz na kolor Jeff poddał się DEPILACJI woskiem dla... dobra nauki Półnagi uczestnik Mam Talent zatańczył W TELEDYSKU NA RURZE!