ALERGIA może zagrażać życiu. Jak pomóc osobie ze wstrząsem?

Medialną burzę wywołała historia dziewczynki, która zmarła w wyniku wstrząsu anafilaktycznego.

Kilka dni temu w mediach głośno było o 9-latce z Jordanowa Śląskiego (woj. dolnośląskie), która zmarła w wyniku wstrząsu anafilaktycznego po zjedzeniu zaledwie trzech czekoladek. Martyna była uczulona na orzechy ziemne, o czym wiedziała, lecz informacja na bombonierce nie była jednoznaczna. Tragiczna historia rozpoczęła dyskusję na temat alergii.

Alergolog prof. Bolesław Samoliński wyjaśnił, jakie są najpopularniejsze alergeny, czym jest wstrząs anafilaktyczny i jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która go doznała. Najważniejszą zasadą jest ułożenie takiej osoby w pozycji, która umożliwi dopłynięcie jak największej ilości krwi do mózgu (nogi powinny być wyżej niż głowa). Konieczne jest też natychmiastowe wezwanie pogotowia ratunkowego.

Jeśli mamy adrenalinę, nie bójmy się jej użyć. Lepiej podać ją niepotrzebnie, niż zrobić to za późno – mówił alergolog.

Źródło: TVP

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

MIRANDA KERR pokazała swoje wyluzowane oblicze Choroby mózgu coraz większym problemem. CO TRZECI POLAK zagrożony Ma niewiele kalorii, pokrywa 120 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C Jak POLSKIE GWIAZDY poprawiają urodę? Oto najczęstsze zabiegi Kobieta za kierownicą taksówki. Zdradziła PIKANTNE SZCZEGÓŁY swojej pracy Codziennie umiera 130 osób. Częsta choroba, którą CIĘŻKO ZDIAGNOZOWAĆ Zeszłoroczne KREMY Z FILTREM – wyrzucić czy używać? One zdradzają twój prawdziwy wiek. Jak zapobiegać powstawaniu zmarszczek na szyi i dekolcie? Anna Mucha wystąpiła w POLSKIM HORRORZE! Gdzie spędzić urlop nad POLSKIM MORZEM? Mapa najlepszych kąpielisk Mężczyzna z szydełkiem. Kiedyś się tego wstydził, dziś robi na tym biznes PRZYSTOJNY PRZESTĘPCA podbija serca internautek