Prawie udusiłam się ością. List do dietetyka
KASIA KOSIK • dawno temuAwersja do ryb? Podobno częsta. Nie przepadamy za ośćmi, nie lubimy specyficznego rybiego zapachu ani mięsa. Jednocześnie wiemy, że ryby powinniśmy jeść, jeśli zależy nam na zdrowiu i sylwetce. Czym można zastąpić kwasy omega 3, które są zawarte w rybach i owocach morza? Jak cieszyć się zdrowiem nie dbając o obiad z rybą?
Awersja do ryb? Podobno częsta. Nie przepadamy za ośćmi, nie lubimy specyficznego rybiego zapachu ani mięsa. Jednocześnie wiemy, że ryby powinniśmy jeść, jeśli zależy nam na zdrowiu i sylwetce. Czym można zastąpić kwasy omega 3, które są zawarte w rybach i owocach morza? Jak cieszyć się zdrowiem nie dbając o obiad z rybą?
Witam,
Od małego dziecka nie jadam ryb ani owoców morza. Mając 6 lat prawie udusiłam się ością. Od tamtej pory nie potrafię zmusić się do zjedzenia jakiejkolwiek ryby, a jak spróbuję, to i tak mi nie smakuje ze względu na specyficzny zapach. Proszę mi poradzić, jakie suplementy diety w związku z tym powinnam przyjmować?
Pozdrawiam serdecznie
Aleksandra
Agnieszka Boryna — konsultant ds. prawidłowego odżywiania. Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Obecnie prowadzi warsztaty prawidłowego odżywiania dla osób, które mimo katorżniczych diet nie uzyskują wymarzonej sylwetki, dla osób z niedowagą, które chętnie przyjmą parę kilogramów, oraz dla osób, które po prostu chcą usystematyzować i rozszerzyć swoją dotychczasową wiedzę. Prywatnie uwielbia wypróbowywać nowe przepisy kulinarne i wyszukiwać zdrowszej alternatywy tradycyjnych polskich dań. Otwarta i ciekawa wszystkich eko nowości pojawiających się na rynku.
Witam,
Pani Aleksandro spożywanie ryb i owoców morza ma kluczowe znaczenie w przypadku dostarczenia do organizmu kwasów omega 3. O ich dobroczynnym wpływie na organizm powiedziano już chyba wszystko. Pytanie, które zawsze pojawia się to te: w jakich produktach tego związku jest najwięcej poza wyżej wymienionymi. Osób, które nie przepadają za rybami, bądź też mają uraz do ich spożywania, jest wiele. Teoretycznie najprościej kwasy omega 3 można uzupełnić stosując suplementy. Praktycznie wybór dobrego suplementu nie jest taki oczywisty. Półki w aptekach aż uginają się od różnych produktów. Jak wybrać najlepszy? Pierwsze kryterium jest dosyć proste i oczywiste. Dobry suplement nigdy nie może być tani. Im droższy, tym lepszy. Dlaczego? Tani produkt zawiera kwasy omega 3 pozyskiwane z ryb słodkowodnych, bardzo często z karpi hodowlanych. Najbardziej wartościowe źródło tych kwasów pochodzi z ryb głębinowych, zimnolubnych. I tym samym ich pozyskanie jest już problematyczne i tym samym kosztowne. Pamiętajmy jednak, że wszystkie witaminy, minerały jak i kwasy omega 3 powinniśmy dostarczać wraz z naturalnym pożywieniem. Dostarczone do organizmu w takiej postaci są najbardziej przyswajalne.
Istnieje oczywiście wiele produktów spożywczych prócz ryb, które również zawierają kwasy omega 3. Warto, aby te produkty na stałe wprowadziła Pani do swojego jadłospisu. Należą do nich: siemię lniane, nasiona lnu, olej lniany, ziarna soi, tofu, orzechy włoskie, migdały. Zielone warzywa takie jak: brokuły, groszek zielony zawierają dużo mniej kwasów w porównaniu z rybami ale ze względu na pozostałe właściwości powinny znaleźć się w diecie każdego człowieka. Awokado jest uniwersalnym warzywem, które można spożywać osobno, jako dodatek do sałatek czy dipów lub jako alternatywa masła. Oliwki i jaja kurze to też źródło kwasów omega 3.
Proszę wymienione produkty dołączyć do swojej diety i spożywać je regularnie. Suplementy są dobrym rozwiązaniem, jednak w pierwszej kolejności brakujące składniki powinniśmy dostarczać w formie naturalnej. W drugiej kolejności można wesprzeć się suplementem.
Pozdrawiam,
Agnieszka Boryna
Kontakt do konsultantki ds. prawidłowego odżywiania: swiat-zdrowia, facebook.com/swiatzdrowia
Masz problem, wyślij do nas list z pytaniem do dietetytczki, magda.trawinska@kafeteria.pl (z dopiskiem List do Dietetyka)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze