Pij na zdrowie! List do dietetyka
KASIA KOSIK • dawno temuNa rynku mamy duży wybór wód mineralnych, gazowanych, smakowych, z dodatkiem rożnych minerałów, a także wody źródlane... Którą więc wybrać? Co pić i do czego przekonywać dzieci? Wszystkie wątpliwości rozwiewa nasza ekspertka, Agnieszka Boryna, w odpowiedzi na zapytanie zatroskanej mamy Jagody.
Na rynku mamy duży wybór wód mineralnych, gazowanych, smakowych, z dodatkiem rożnych minerałów, a także wody źródlane… Którą więc wybrać? Co pić i do czego przekonywać dzieci? Wszystkie wątpliwości rozwiewa nasza ekspertka, Agnieszka Boryna, w odpowiedzi na zapytanie zatroskanej mamy Jagody.
Witam!
Mam ostatnio wątpliwości dotyczące wody. Jest ich tyle rodzajów, że nie wiem, po jaką sięgać. Woda mineralna czy źródlana? Czym one się różnią? Która z nich lepsza jest dla dzieci? Poza tym wiele osób twierdzi, że zdrowsza jest woda w butelce szklanej niż w plastikowej. Czy rzeczywiście jest jakaś różnica? Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące wód smakowych, które lubi mój syn. Co Pani o nich sądzi?
Pozdrawiam
Jagoda
Agnieszka Boryna — konsultant ds. prawidłowego odżywiania. Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Obecnie prowadzi warsztaty prawidłowego odżywiania dla osób, które mimo katorżniczych diet nie uzyskują wymarzonej sylwetki, dla osób z niedowagą, które chętnie przyjmą parę kilogramów, oraz dla osób, które po prostu chcą usystematyzować i rozszerzyć swoją dotychczasową wiedzę. Prywatnie uwielbia wypróbowywać nowe przepisy kulinarne i wyszukiwać zdrowszej alternatywy tradycyjnych polskich dań. Otwarta i ciekawa wszystkich eko nowości pojawiających się na rynku.
Pani Jagodo,
Mam nadzieję, że już nikogo nie trzeba przekonywać, że woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak ich wybór jest ogromny a producenci kuszą kolorowymi etykietami i przekonującymi reklamami, że to właśnie ich wodę powinniśmy wybrać. Jednak jak w każdym przypadku należy kierować się własnym rozumem. Częściej wybierajmy wodę mineralną niż źródlaną. Woda mineralna jest nasycona tymi właśnie składnikami i kiedy ją pijemy, nasz organizm wzbogaca się o minerały. W przypadku wody źródlanej jest odwrotnie. Jest ona uboga w minerały. Podczas picia takiej wody zaczyna ona wypłukiwać związki mineralne z organizmu, paradoksalnie przyczyniając się do jego odwodnienia. Woda źródlana doskonale natomiast nadaje się do gotowania.
Proszę uważać na wody smakowe. Są one pełne sztucznych dodatków odpowiadających za ich określony smak. Dzieciom dużo łatwiej jest wypić wodę smakową niż zwykłą. Zawsze we własnym zakresie możemy przygotować dla dzieci wodę smakową. Wystarczy dodać wyciśnięty sok z pomarańczy lub z cytryny, liść mięty nawet miód. Wedle upodobań smakowych naszego dziecka możemy przygotować dla niego zdrowy napój. Dzięki czemu mamy pewność , że nie pije ono nic sztucznego i szkodliwego. Włączenie malucha do wspólnego przygotowywania wody smakowej będzie dla niego świetną zabawą.
Kontakt do konsultantki ds. prawidłowego odżywiania: swiat-zdrowia, facebook.com/swiatzdrowia
Masz problem, wyślij do nas list z pytaniem do dietetytczki, magda.trawinska@kafeteria.pl (z dopiskiem List do Dietetyka)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze