Chcę zmienić swoją dietę. List do Dietetyka
NINA WESOŁOWSKA • dawno temuSkończyłam właśnie 40 lat i postanowiłam coś zmienić w swoim życiu. Kiedy patrzę na siebie w lustrze, widzę kobietę ze znaczną nadwagą. Nie podobam się sobie. Z pewnością winny jest temu mój sposób odżywiania. Niestety, lubię rzeczy mączne - makarony, różne rodzaje pierogów, kluski itp. Ciężko jest mi odmówić sobie ulubionych przysmaków. Chciałabym jeść zdrowe i dietetyczne produkty. Czym mogłabym zastąpić te potrawy?
Prawidłowy sposób odżywiania ma decydujący wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale i na zdrowie. Bardzo ważne jest więc to, co jemy i w jakich proporcjach. Nie zawsze jednak wiemy, jak komponować posiłki i czym zastępować kaloryczne produkty. Na pytanie czytelniczki, jak zmienić swoje nawyki żywieniowe odpowiada Agnieszka Boryna.
Pani Agnieszko!
Bardzo cieszę się, że mogę zwrócić się do Pani z moim problemem. Skończyłam właśnie 40 lat i postanowiłam coś zmienić w swoim życiu. Kiedy patrzę na siebie w lustrze, widzę kobietę ze znaczną nadwagą. Nie podobam się sobie. Z pewnością winny jest temu mój sposób odżywiania. Niestety, lubię rzeczy mączne — makarony, różne rodzaje pierogów, kluski itp. Ciężko jest mi odmówić sobie ulubionych przysmaków. Chciałabym jeść zdrowe i dietetyczne produkty. Czym mogłabym zastąpić te potrawy?
Baśka z Częstochowy
***
Agnieszka Boryna — konsultant ds. prawidłowego odżywiania. Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Obecnie prowadzi warsztaty prawidłowego odżywiania dla osób, które mimo katorżniczych diet nie uzyskują wymarzonej sylwetki, dla osób z niedowagą, które chętnie przyjmą parę kilogramów oraz dla osób, które po prostu chcą usystematyzować i rozszerzyć swoją dotychczasową wiedzę. Prywatnie uwielbia wypróbowywać nowe przepisy kulinarne i wyszukiwać zdrowszej alternatywy tradycyjnych polskich dań. Otwarta i ciekawa wszystkich eko nowości pojawiających się na rynku.
Pani Basiu,
Chęć wprowadzenia zmian w swoim życiu i co ważniejsze fakt, że zauważyła Pani zaistniały problem jest już początkiem drogi do sukcesu. Nie ma rzeczy niemożliwych i odpowiednie podejście, wytrwałość, determinacja i przede wszystkim podjęcie działania skutecznie zbliżają nas do wymarzonego celu.
Praktycznie każdą potrawę możemy przygotować w sposób zdrowszy i równie smaczny jak nie smaczniejszy. Mąkę białą, z której wykonane są ulubione przez Panią dania zamieniamy na mąkę razową. Makarony, o których Pani wspomniała, nie są wcale aż tak dużym złem. Jest tylko jeden warunek, makaron musi być zrobiony z mąki pełnoziarnistej, czyli musi to być makaron razowy. Dlaczego tak ważny jest rodzaj mąki, z której przygotowujemy dania? Mąka pełnoziarnista należy do grupy węglowodanów złożonych, które są paliwem dla naszego organizmu i dają nam energię. Są także doskonałym źródłem błonnika i witamin. Nasz organizm znacznie dłużej trawi węglowodany złożone, dzięki czemu dłużej czujemy się syci i tym samym nie dochodzi do gwałtownego podniesienia poziomu cukru we krwi — co następuje przy spożyciu produktów z mąki białej, czyli węglowodanów prostych. Pierogi czy naleśniki smakują równie dobrze, gdy są wykonane z mąki pełnoziarnistej. Jeśli lubi Pani pierogi "na słodko" z owocami, proszę spróbować następującej alternatywy.
Pierogi "na słodko" ze śliwkami
1 szklanka mąki pełnoziarnistej,
½ szklanki ciepłej wody,
500g śliwek,
½ cm startego imbiru,
1 czubata łyżka miodu,
4 łyżki płatków migdałowych.
Mąkę zagnieść z ciepłą wodą, ciasto zawinąć w folię i odłożyć do lodówki na 15 minut. Migdały uprażyć bez tłuszczu na rozgrzanej patelni. Śliwki pokroić w kostkę, imbir zetrzeć na tarce na średnich oczkach. Miód rozgrzać w garnku, dodać starty uprzednio imbir i zeszklić, wrzucić śliwki i podsmażać chwilę aż puszczą sok. Podsmażone śliwki przerzucić na sitko, by odsączyć je z soku, który należy przelać do garnka i zredukować na małym ogniu. Śliwki wymieszać z 3 łyżkami uprażonych migdałów. Wyjąć ciasto z lodówki, rozwałkować cienko, wyciąć kółka, nałożyć na nie farsz i lepić klasyczne pierogi z falbanką. Gotować we wrzącej, osolonej wodzie. Gdy wypłyną do góry, czekać jeszcze około minuty, a następnie wyjąć je łyżką cedzakową. Podawać polane zredukowanym sosem i posypane uprażonymi migdałami.
Pozdrawiam,
Agnieszka Boryna
kontakt do konsultantki ds. prawidłowego odżywiania: www.swiat-zdrowia.com.pl, https://facebook.com/swiatzdrowiacompl
Masz problem, wyślij do nas list z pytaniem do dietetytczki, magda.trawinska@kafeteria.pl (z dopiskiem List do Dietetyka)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze