Czujesz dziwne mrowienie w pępku? Lekarze rozwiązali tę zagadkę
PAULINA BRZOZOWSKA • dawno temuPępek to chyba jedna z najbardziej zagadkowych części naszego ciała. Pozostałość po pępowinie, która w łonie matki dostarczała nam tlen i pokarm, od lat pozostaje wyjątkową ciekawostką medyczną. A zwłaszcza jedna, związana z pępkiem kwestia…
Chyba każdy z nas doświadczył tego dziwnego, elektryzującego uczucia, kiedy dotykaliśmy swojego pępka. Przypomina nieco nacisk na pęcherz połączony z mrowieniem. Dlaczego dotykając brzucha i okolic pępka, nie czujemy nic podobnego? Na to pytanie odpowiedział dr Christopher Hollingsworth z Nowojorskiego Towarzystwa Chirurgicznego.
— Pępek to nie jest zwykła skóra. Łączy się on z mięśniami głębokimi i ścięgnami promieniującymi aż do kręgosłupa. A ponieważ ścięgna te docierają również do miednicy i pęcherza, dotykając pępka czujemy mrowienie w podbrzuszu – wyjaśnił dr Hollingsworth.
Dotykanie skóry na brzuchu nie wywołuje tego elektryzującego uczucia, bo warstwa mięśni oddziela zakończenia nerwowe od głębokich ścięgien.
Kolejna zagadka życia rozwiązana. Jeśli jeszcze uda nam się dowiedzieć, jak polizać własny łokieć, będziemy w pełni usatysfakcjonowane.
Paulina Brzozowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze