Kilka ciążowych ćwiczeń, przy których się nie zmęczysz
ISABELLE • dawno temuGdy spodziewasz się dziecka zaczynasz stawiać coraz większe wymagania wobec własnego ciała i umysłu. Stosujesz zbilansowaną dietę, aby dostarczyć maluchowi wszelkich niezbędnych witamin i mikroelementów. Do tego szczególnie troskliwe pielęgnujesz swoje ciało, co pomaga nie tylko w utrzymaniu własnego zdrowia, ale i w prawidłowym rozwoju płodu. Ważne również, by zapewnienić naszemu organizmowi odpowiednia dawkę ruchu, optymalnie dostosowaną do jego możliwości. Na pytanie, czy warto ruszać się w ciąży, odpowiedź jest jednoznaczna – owszem, warto.
Po co w ogóle ćwiczyć w ciąży?
Aktywność fizyczna w ciąży przynosi wiele korzyści przyszłej mamie. Przede wszystkim pomaga utrzymać świetną kondycję ciała, ale także wspomaga wiele procesów fizjologicznych i metabolicznych w organizmie kobiety. Poza tym wpływa także korzystnie na kondycję psychiczną – łagodzi stres, poprawia samopoczucie, podwyższa samoocenę i polepsza sen. Jak więc widać ćwiczenia fizyczne mogą znacznie ułatwić przygotowania do porodu i zapewniają wspaniałe samopoczucie podczas każdego etapu ciąży. Trening dla ciężarnej wraz ze stosowaniem metod relaksacyjnych jest skutecznym sposobem na przebrnięcie przez trudności czekające każdą przyszłą mamę. Z drugiej strony jednak należy pamiętać o zdrowiu swoim i dziecka, dlatego warto zapoznać się z kilkoma wskazaniami oraz ograniczeniami dotyczącymi regularnych ćwiczeń w ciąży.
Pamiętaj, że dodatkowa ostrożność w okresie ciąży jest w stu procentach uzasadniona, a trening w tym okresie może wiązać się z określonym ryzykiem. Przystępując do jakiejkolwiek aktywności fizycznej, nawet jeśli ciąża nie jest jeszcze widoczna, powinnaś wcześniej zasięgnąć porad lekarza, czy skonsultować program ćwiczeń z położną. Jeśli po wizycie, lekarz nie stwierdził jakichkolwiek zastrzeżeń, to pamiętaj jednak o stałym informowaniu osoby, która sprawuje nad Tobą opiekę zdrowotną, o programie ćwiczeń i dokonywanych postępach. Przystępując do ćwiczeń, zwróć uwagę na to, że ich celem jest utrzymanie optymalnej sprawności w tym wyjątkowym okresie, a nie ich rozwijanie.
Jak ćwiczyć, żeby się nie zmęczyć?
Odwieczne pytanie wszystkich, którzy podejmują jakiegokolwiek sport, szczególnie gdy robią to nie z własnej woli. Jeśli nigdy nie przepadałaś za ruchem w stylu aerobiku i nie lubiłaś przemęczania się, mamy coś dla ciebie. W ciąży warto podejmować choć minimalny wysiłek – zarówno dla siebie, jak i dla dziecka, zatem skorzystaj z kilku propozycji ćwiczeń, które nie męczą, a wciąż rozciągają.
Ćwiczenie pierwsze: stań pod ścianą i dotknij jej całą płaszczyzną pleców. Rozłóż ręce wzdłuż ciała pod kątem 45 stopni, dłonie odwrócone na zewnątrz. Weź głęboki oddech, podnosząc przy tym ramiona do momentu, aż poczujesz opór. Wstrzymaj oddech, policz w myślach do 5 i powoli wypuszczaj powietrze. Ćwiczenie powtórz kilka razy. Ten typ ćwiczenia pozwoli zapanować ci nad oddechem i uspokoić emocje.
Ćwiczenie drugie: usiądź na brzegu stabilnego krzesła. Jedną nogę zegnij pod kątem 90 stopni do podłoża, drugą nieco bardziej wyciągnij. Pod stopą wyciągniętej nogi przełóż pasek na przykład od szlafroka i złap za obydwa końce. Podnosząc stopę, wyprostuj ją, jednocześnie ciągnij za paski. Policz do 5, opuść nogę. Powtórz kilka razy i zmień stronę. To dobre ćwiczenie w ciąży, jeśli masz żylaki lub puchną ci stopy.
Ćwiczenie trzecie: klęknij na miękkim podłożu. Rozstaw szeroko nogi i ręce (powinny być ustawione szerzej, niż ramiona). Spuść głowę na dół i wygnij plecy w stronę sufitu. Powoli zmieniaj pozycję, podnosząc głowę i opuszczając plecy. Powtórz ćwiczenie parę razy. Pamiętaj o równomiernym oddechu – wdech, gdy wyginasz plecy w górę, wydech, gdy je opuszczasz. To dobre ćwiczenie na bolący kręgosłup.
Jakiekolwiek ćwiczenia wykonasz podczas ciąży, pamiętaj, że robisz to także dla dziecka!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze