Uchroń dziecko przed SIDS

10. Układaj dziecko na plecachJednym ze sposobów na zmniejszenie ryzyka SIDS jest układanie dziecka do snu na plecach. Gdy śpi na brzuchu, dochodzi do nacisku na szczękę, zwężenia dróg oddechowych i zaburzeń oddychania. Pozycja snu na plecach wskazana jest do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

10. Układaj dziecko na plecach
Jednym ze sposobów na zmniejszenie ryzyka SIDS jest układanie dziecka do snu na plecach. Gdy śpi na brzuchu, dochodzi do nacisku na szczękę, zwężenia dróg oddechowych i zaburzeń oddychania. Pozycja snu na plecach wskazana jest do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.

9. Unikaj osłonek na łóżeczkoWydaje ci się, że osłonki na łóżeczko chronią niemowlę przed siniakami i innymi urazami? Eksperci ostrzegają, że mogą one przyczyniać się do uduszenia. Pluszaki, kocyki, poduszeczki i inne dodatki do łóżeczka znacznie bezpieczniejsze są po 12 miesiącu życia dziecka.
Zdjęcie łóżeczka / Shutterstock

9. Unikaj osłonek na łóżeczko
Wydaje ci się, że osłonki na łóżeczko chronią niemowlę przed siniakami i innymi urazami? Eksperci ostrzegają, że mogą one przyczyniać się do uduszenia. Pluszaki, kocyki, poduszeczki i inne dodatki do łóżeczka znacznie bezpieczniejsze są po 12 miesiącu życia dziecka.

8. Nie przegrzewaj dzieckaNiemowlę czuje się komfortowo w podobnej temperaturze jak jego rodzice. Według ekspertów w czasie snu powinno ono mieć na sobie maksymalnie o jedną warstwę ubrań więcej niż osoba dorosła.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

8. Nie przegrzewaj dziecka
Niemowlę czuje się komfortowo w podobnej temperaturze jak jego rodzice. Według ekspertów w czasie snu powinno ono mieć na sobie maksymalnie o jedną warstwę ubrań więcej niż osoba dorosła.

7. Karm piersiąKarmienie piersią zmniejsza ryzyko SIDS o połowę. Pozwala zapobiegać poważnym chorobom dziecka, w tym chorobom układu oddechowego.

7. Karm piersią
Karmienie piersią zmniejsza ryzyko SIDS o połowę. Pozwala zapobiegać poważnym chorobom dziecka, w tym chorobom układu oddechowego.

6. Stosuj smoczkiAmerykańska Akademia Pediatrii sugeruje, że dzieci śpiące ze smoczkiem rzadziej zapadają na SIDS. Z badań wynika, że efekt ochronny utrzymuje się także po tym, jak wypada on z ust niemowlęcia.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

6. Stosuj smoczki
Amerykańska Akademia Pediatrii sugeruje, że dzieci śpiące ze smoczkiem rzadziej zapadają na SIDS. Z badań wynika, że efekt ochronny utrzymuje się także po tym, jak wypada on z ust niemowlęcia.

5. Zadbaj o szczepienia ochronneJak wiadomo, szczepienia chronią malucha przed wieloma schorzeniami, takimi jak ospa wietrzna czy wirusowe zapalenie wątroby typu B. Zdaniem specjalistów z Amerykańskiej Akademii Pediatrii zmniejszają one także o 50% ryzyko zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

5. Zadbaj o szczepienia ochronne
Jak wiadomo, szczepienia chronią malucha przed wieloma schorzeniami, takimi jak ospa wietrzna czy wirusowe zapalenie wątroby typu B. Zdaniem specjalistów z Amerykańskiej Akademii Pediatrii zmniejszają one także o 50% ryzyko zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.

4. Przenieś łóżeczko do swojej sypialni
Ustawienie łóżeczka w swojej sypialni na kilka pierwszych miesięcy życia dziecka jest nie tylko wygodne, lecz także bezpieczne. Nie należy jednak pozwalać maluchowi spać we własnym łóżku.

3. Unikaj kocykówNiewskazane jest umieszczanie w łóżeczku kołderek i narzutek. Lepszym rozwiązaniem jest specjalny śpiworek, który nie krępuje ruchów dziecka, a do tego uniemożliwia zakrycie przez dziecko nosa lub ust.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

3. Unikaj kocyków
Niewskazane jest umieszczanie w łóżeczku kołderek i narzutek. Lepszym rozwiązaniem jest specjalny śpiworek, który nie krępuje ruchów dziecka, a do tego uniemożliwia zakrycie przez dziecko nosa lub ust.

2. Rzuć paleniePalenie w ciąży i przy niemowlęciu naraża je na zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. W wyniku kontaktu z dymem papierosowym u dziecka zaburzony zostaje mechanizm wybudzania w sytuacjach alarmowych.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

2. Rzuć palenie
Palenie w ciąży i przy niemowlęciu naraża je na zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. W wyniku kontaktu z dymem papierosowym u dziecka zaburzony zostaje mechanizm wybudzania w sytuacjach alarmowych.

1. Używaj twardego materacaTwardy materacyk jest najbezpieczniejszą opcją dla dziecka. Nie należy układać malucha na miękkich łóżkach czy kanapach, nawet jeżeli widać, że czuje się na nich komfortowo. Materac przykryć warto dopasowanym prześcieradłem.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

1. Używaj twardego materaca
Twardy materacyk jest najbezpieczniejszą opcją dla dziecka. Nie należy układać malucha na miękkich łóżkach czy kanapach, nawet jeżeli widać, że czuje się na nich komfortowo. Materac przykryć warto dopasowanym prześcieradłem.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Pomysły na ferie: kino dla całej rodziny Jak zakończyć związek? Zespół Reye'a Odruchy u niemowląt Sylwester na Wyspie Bożego Narodzenia i Hawajach Błędne wyniki mammografii Od kiedy z dzieckiem na basen? Nadżerka a ciąża Jakie buciki wybrać na lato dla dziecka? Jesienne nakrycie głowy dla maluszków Jak zapobiec bulimii u dziecka? Zadra