Gdy nastolatka rozpoczyna życie seksualne. List do ginekologa
REDAKCJA • dawno temuCzy antykoncepcja hormonalna u 16-latki to odpowiednia ochrona przed niechcianą ciążą? Czy nie za wcześnie na tabletki antykoncepcyjne. Jak inaczej może zabezpieczać się tak młoda dziewczyna, gdy miesiączki nie są jeszcze regularne... Czy zatajanie rozpoczęcia współżycia przed rodzicami to dobry pomysł. Z pytaniami nastolatki próbuje się zmierzyć nasza eksperta, ginekolog-położnik Monika Knapik-Rybka.
Czy antykoncepcja hormonalna u 16-latki to odpowiednia ochrona przed niechcianą ciążą? Czy nie za wcześnie na tabletki antykoncepcyjne. Jak inaczej może zabezpieczać się tak młoda dziewczyna, gdy miesiączki nie są jeszcze regularne… Czy zatajanie rozpoczęcia współżycia przed rodzicami to dobry pomysł. Z pytaniami nastolatki próbuje się zmierzyć nasza eksperta, ginekolog-położnik Monika Knapik-Rybka.
Witam,
Mam na imię Gabriela i mam 16 lat. Zaczęłam miesiączkować w wieku 12 lat. Mam chłopaka, z którym uprawiam seks. Ostatnio mam nieregularne miesiączki i nie wiem, czy nie jest to właśnie tym spowodowane. Kiedy mogłabym ewentualnie zacząć stosować leki antykoncepcyjne, nie chcę się truć w tak młodym wieku, ale chcę mieć też większą pewność, że nie zajdą w ciążę. Do ginekologa bezpośrednio nie chcę iść, a potrzebuję kilku porad, mamy z kolei nie będę pytać o takie rzeczy, bo zabroni mi się z nim spotykać. Piszę więc do pani, ponieważ jest pani lekarzem i nikomu nic nie powie. Z góry dziękuję i proszę o szybką odpowiedź.
Monika Knapik-Rybka — absolwentka krakowskiej AM im. M Kopernika. Ma wieloletni staż pracy w zawodzie, II stopień specjalizacji w zakresie ginekologii i położnictwa. Kluczowe są dla niej zagadnienia planowania rodziny. Chciałaby, żeby każde rodzące się dziecko było chciane i kochane od poczęcia. Od kilkunastu lat zajmuje się też ultrasonografią, która zafascynowała ją u progu nowego tysiąclecia. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego i posiada certyfikat PTU na wykonywanie badań USG w zakresie ginekologii i położnictwa. Prywatnie żona i matka, miłośniczka zwierząt, właścicielka dwóch psów i kota. Lubi się relaksować przy farbach i sztaludze. Jej hobby to projektowanie i wykonywanie biżuterii dla nietuzinkowych kobiet.
Witaj Gabrielo:)
Twój list to właściwie pytania i niedomówienia zarazem. Nie da się ukryć, że ciężko mi będzie odpowiedzieć, skoro tak naprawdę nie wiem, czego chcesz się dowiedzieć. Rozumiem, że przed rozpoczęciem współżycia Twoje miesiączki były regularne. Oczywiście jest możliwość, że rozregulowanie jest związane ze współżyciem, ale jest również prawdopodobne, że jego przyczyną są zaburzenia pracy, któregoś z gruczołów dokrewnych (produkujących hormony). Nieregularny cykl nie pozwala na precyzyjne określenie dni płodnych i niepłodnych, zresztą nie polecałabym Ci stosowania naturalnych metod antykoncepcji wymagających bardzo dobrej znajomości swojego organizmu. Jeżeli pragniesz mieć maksymalnie pewne zabezpieczenie, to chyba będziesz musiała zacząć stosować hormony. Możesz zacząć je stosować zaraz po wykonaniu zalecanych badań profilaktycznych oraz po uzyskaniu recepty od lekarza. :)
Lista koniecznych badań: badania z krwi — morfologia, cukier na czczo, APTT, PT/INR, bilirubina całkowita i ALT; badania USG — ginekologiczne TV i piersi oraz cytologia.
Wizyta u lekarza ginekologa jest niestety niezbędna. Osoby niepełnoletnie, które ukończyły 16 rok życia, mogą zgłosić się na wizytę same, ale muszą mieć zgodę opiekuna prawnego. Podobnie jest ze stosowaniem antykoncepcji. Lekarz może zapisać nastolatce antykoncepcję, jeśli wyrazi zgodę opiekun prawny, w Twoim wypadku zapewne mama. Tak więc może się zdarzyć, że lekarz nie zechce wypisać Ci leków antykoncepcyjnych lub nie będzie mógł, ze względów prawnych.
Obawiam się, że nie takiej oczekiwałaś odpowiedzi, ale rzeczywistość jest nieubłagana.:)
Jak to się mówiło kiedyś: „nie ma lekko”. Będziesz musiała parę rzeczy przemyśleć, podjąć rozsądne decyzje i pewnie zdobyć się na odwagę, żeby bronić swoich decyzji.
Trzymam kciuki.
Monika Rybka
Kontakt do ginekologa: os. II Pułku Lotniczego 50 m. 26 w Krakowie, telefon 12 647 57 92, monika@knapik-rybka.org.pl, www.knapik-rybka.org.pl
Masz problem, wyślij do nas list z pytaniem do ginekologa: magda.trawinska@kafeteria.pl (z dopiskiem List do Ginekologa)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze