Raczkowanie u niemowląt - jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo?
PATRYCJA • dawno temuKiedy niemowlę zaczyna raczkować? Większość dzieci zaczyna raczkować między ósmym a dziesiątym miesiącem życia. Zdarzają się dzieci, które pomijają ten trudny etap i od razu stają na nóżki. Sposobów przemieszczania się niemowląt jest wiele. Jedne turlają się, inne pełzają, a jeszcze inne raczkują. Nie ważne jak, ważne, żeby było skutecznie i bezpiecznie. Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w tym przełomowym dla niego okresie?
Pozycja wyjściowa — na kolanach
Przybierz pozycję do raczkowania i rozejrzyj się wokół. Spójrz, co z tej wysokości mogłoby zainteresować malca, ale nie jest dla niego bezpieczne. Przemaszeruj po mieszkaniu w tej pozycji. Może to być nieco zabawne, ale czego się nie zrobi dla bezpieczeństwa maluszka. Usuń wszystkie niebezpieczne przedmioty, które napotkasz na swej drodze.
Sprawdzanie zamków
Sprawdź czy okna są pozamykane, czy zamki w szafkach są sprawne, czy wszystkie gniazdka elektryczne mają zabezpieczającą pokrywę. Jeśli nie chcesz, aby dziecko wchodziło do niektórych pomieszczeń zainstaluj brakujące zamki.
Zabezpieczanie schodów
Jeśli mieszkasz w domu piętrowym koniecznie zabezpiecz schody, najlepiej z obu stron. W tym celu możesz zakupić barierki ochronne.
Środki czystości poza zasięgiem
Usuń wszystkie środki czystości, które mogłoby dziecko połknąć. Nawet niewinne mydełko, gdy wpadnie w ręce małego nicponia, może skończyć jako drugie śniadanie. Ból brzuszka gwarantowany. W przypadku połknięcia żrących środków mogłoby skończyć się poważnym zatruciem.
Zabezpiecz leki
Wszelkie środki medyczne zamknij w wysoko zawieszonej szafce. Nie zostawiaj żadnych pigułek na widoku. Wystarczy chwila nieuwagi a wpadną w niepowołane ręce.
Dzwonek nad drzwiami
Jeśli twoje dziecko jest na tyle duże, że sięga do klamki w drzwiach wyjściowych zainstaluj dzwoneczek, który zaalarmuje, gdy malec będzie usiłował zbiec.
Zabezpieczanie ostrych kantów
Wszystkie ostro zakończone meble zaopatrz w nakładki zabezpieczające. Usuń wszystkie łatwo tłukące się przedmioty, które znajdują się w zasięgu dziecka.
Bezpieczny ogród
Zanim zabierzesz dziecko do ogrodu sprawdź, czy jest bezpieczny. Usuń z trawnika niebezpieczne przedmioty (kapsle, ostre patyczki, odłamki szkła, narzędzia ogrodowe).
Bezpieczeństwo w kuchni
Jeśli zamierzasz zabrać pociechę do kuchni, by móc mieć na nie oko podczas przyrządzania obiadu, najlepiej przetransportuj do kuchni kojec dla dziecka. Postaw go w widocznym dla ciebie miejscu, z dala od urządzeń elektrycznych i odsuń wszystkie przedmioty, które dziecko mogłoby chwycić stając na nóżkach.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze