Ile powinno ważyć niemowlę
URSZULA ROGALSKA • dawno temuDziewięć miesięcy ciąży to ciągłe kontrolowanie wagi nie tylko przyszłej mamy. Odpowiednia wielkość i waga płodu pozwalają określić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Nic więc dziwnego, że wiele mam martwi się o prawidłowy przyrost masy ciała u swojego maluszka zarówno tuż po urodzeniu, jak i w trakcie mijających miesięcy jego życia. Ile zatem powinno ważyć niemowlę?
Waga płodu
Kobieta ciężarna od pierwszego USG obserwuje, że lekarz podaje wielkość i wagę płodu. Wraz z biegnącymi miesiącami dziecko ma przybierać na wadze systematycznie, co wpływa na jego prawidłowy rozwój. Warto wiedzieć, że w określonych etapach poddawania się badaniu USG, waga dziecka nie może znacząco odbiegać od przyjętych naukowo norm. Podaje się, że do 10 tygodnia ciąży płód ma osiągnąć 5g, a około 15 tygodnia powinien mieścić się w granicy 80g. Na końcówce drugiego trymestru, czyli do 27 tygodnia ciąży maleństwo powinno ważyć do 1100g. W obliczu rozwiązania waga dziecka wynosi średnio 3600g. Wiadomo jednak, że każdy maluch obdarzony jest innymi genami, dlatego też lekarz świadomie uwzględnia różnice między fachowymi danymi, a indywidualnym rozwojem ciąży i osobistym przyrostem masy ciała mamy.
Nieprawidłowa waga noworodka
Ciąża bez powikłań powinna zostać rozwiązana między 38 a 42 tygodniem. Średnia waga urodzeniowa dziecka to 3600/3800g. Istnieje jednak wiele noworodków ważących niespełna 2,5kg lub powyżej 4kg. Przy tych wartościach waga noworodka określana jest jako nieprawidłowa. Powodem może okazać się nieprawidłowe dożywienie dziecka w łonie matki, która w czasie ciąży często wymiotowała, miała anemię lub zwyczajnie nie dbała o to co jadła i sięgała po używki. Często też z niską wagą urodzeniową rodzą się ciąże bliźniacze i mnogie. W przypadku zbyt dużej wagi noworodka powodem może być np. cukrzyca ciężarnej. Konieczne jest wówczas systematyczne kontrolowanie poziomu glukozy we krwi.
Waga niemowlęcia
Pierwsze ważenie dziecka następuje tuż po narodzinach, a kolejne systematycznie każdego dnia pobytu w szpitalu. Niemowlęta już w pierwszych dniach swojego życia potrafią utracić nawet 10% swojej wagi urodzeniowej. Jest to tzw. fizjologiczny spadek masy ciała. Istotne jest jednak systematyczne kontrolowanie malucha, gdyż normą jest by w pierwszych trzech miesiącach przytył do 250g tygodniowo. Po tym okresie przyrost zmniejsza się do kolejnych 200g tygodniowo. W wieku 6 miesięcy dziecko powinno podwoić swoją wagę urodzeniową, a w pierwszym roku życia powinno ważyć trzykrotnie więcej niż w momencie przyjścia na świat. Trzeba jednak wiedzieć, że maluchy potrafią mieć falowe wzrosty wagi swojego ciała, gdyż przechodzą skoki rozwojowe. W tym czasie dochodzi również do ząbkowania, co wpływa na zmniejszone zapotrzebowanie na jedzenie. Co ważne, dzieci karmione piersią przybierają na wadze mniej niż maluchy karmione mieszankami sztucznymi. Warto zatem spokojnie i systematycznie kontrolować przyrost masy ciała dziecka, by wiedzieć, czy podawany pokarm jest dla niego odpowiedni i dostarcza mu wystarczającej ilości potrzebnych minerałów i składników odżywczych. Równie ważne jest wprowadzanie prawidłowych nawyków żywieniowych u maluszka, by uniknąć np. otyłości.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze