Ile je niemowlę?
BEATKA • dawno temuZastanawiasz się, jak duży apetyt może mieć dziecko? Czy nocne karmienie jest potrzebne? Kiedy powinno się zacząć rozszerzać dietę dziecka? Karmienie dziecka spędza niejednemu rodzicowi sen z powiek. Dziecko niejadek wygląda jakby miało anemię, a inne z kolei ma tak duży apetyt, że grozi mu nadwaga. Zamiast więc trzymać się sztywnych reguł książkowych, należy obserwować dziecko i słuchać swojego instynktu.
Dzieci karmione piersią
Pierwsze cztery tygodnie życia dziecka to czas, w którym dziecko głównie je i śpi. W pierwszych dniach maluchowi potrzeba niewiele pokarmu. W tym czasie kobiety karmiące piersią mogą zauważyć, że mają niewiele mleka. Tak się dzieje mniej więcej do trzeciego dnia po porodzie. Mleka matki jest wówczas niezbyt dużo, jest ono za to bardzo wartościowe. Zawarte w nim składniki odżywcze budują odporność dziecka.
Już około czwartego dnia po porodzie organizm kobiety wytwarza więcej pokarmu. Wzrasta też apetyt u dziecka. Ilość pokarmu w piersi zależy od tego, jak intensywnie dziecko ssie brodawkę. Jeżeli dziecko często domaga się mleka matki, kobieta nie musi wcale dokarmiać malucha butelką. Organizm kobiety dostosuje się do potrzeb dziecka. Poza tym, gdy dziecko ssie często, ale krótko, prawdopodobnie ma ochotę zaspokoić jedynie pragnienie, a nie głód.
Karmienie piersią warto dostosować do potrzeb dziecka. Dlatego też można praktykować karmienie na żądanie. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie każdy płacz dziecka oznacza głód. Dzieci płaczą też wtedy, gdy pragną bliskości, gdy mają mokro, za ciepło, za zimno. Niektóre dzieci w pierwszych miesiącach życia ssą pierś nie tylko po to, by się najeść, ale też po to, by się uspokoić. Potrzeba ssania zmniejsza się około czwartego miesiąca życia dziecka.
Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym
Karmienie butelką musi być regularne. Przerwy pomiędzy karmieniami to czas, w którym dziecko może strawić pokarm. Warto pamiętać o tym, że mleko matki jest bardziej lekkostrawne niż mleko modyfikowane. W związku z tym organizm malucha musi mieć czas na przetrawienie pokarmu. Stałe pory karmienia, spania i czuwania zapewniają maluchowi poczucie bezpieczeństwa i orientacji. Oczywiście pory karmienia muszą być dopasowane do potrzeb dziecka. Apetyt dziecka często zależy od jego temperamentu. Niektóre maluchy jedzą mniej, za to częściej, inne wolą jeść rzadziej, za to do syta.
Niemowlęta karmione butelką nie muszą wypijać od razu całej porcji mieszanki. Dziecko należy karmić do momentu, gdy maluch poczuje sytość. Ten moment łatwo zauważyć. Dziecko zacznie wypluwać smoczek, odwracać główkę. Znacznie częściej niż do niedożywienia dochodzi do przekarmienia dziecka. Jeżeli dziecku smakuje mleko modyfikowane, zazwyczaj wypija je do dna. Rodzice w takiej sytuacji przygotowują coraz większe porcje mieszanki. Należy zawsze patrzeć na przyrost wagi dziecka. Jeżeli maluch przybiera na wadze bardzo szybko, należy wstrzymać się z poszerzaniem objętości posiłków.
Rozszerzanie diety można rozpocząć około szóstego miesiąca życia. Co i kiedy wprowadzać do diety dziecka regulują schemat żywienia dziecka karmionego piersią oraz schemat żywienia dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze