Cesarka na życzenie
BEATKA • dawno temuKobiety w ciąży mają prawo same decydować o rodzaju porodu. I nie chodzi tu jedynie o wybór miedzy porodem na stojąco czy porodem w domu. Przyszłe mamy, które mają niski próg bólu i bardzo boją się porodu siłami natury, mogą zdecydować się na cesarskie cięcie. Lekarze są podzieleni odnośnie tego, czy słusznie pozwolono kobietom decydować o rodzaju porodu. Cesarskie cięcie jest zabiegiem chirurgicznym, który może doprowadzić do pewnych komplikacji, zarówno u kobiety, jak i dziecka. Dlatego też przed podjęciem decyzji warto przeanalizować wszystkie za i przeciw.
Rodzaj porodu
Poród naturalny kojarzy się z bólem i nieprzyjemnościami – ból porodowy, skurcze, pęknięcie krocza (nacinanie krocza), zszywanie krocza, rodzenie łożyska. Wszystko to może przyprawiać o ciarki kobietę, której brzuszek z dnia na dzień coraz widoczniej się zaokrągla. W takiej chwili w umyśle przyszłej mamy przeważnie pojawia się myśl o cesarskim cięciu. Pierwsze cesarskie cięcie zostało wykonane na kobiecie zmarłej podczas porodu. Z jej łona postanowiono wydobyć dziecko. Były to jednak odległe czasy. Przez wiele stuleci cesarskie cięcie było wykonywane jako ostateczność i przeważnie miało tragiczne dla kobiety skutki. Wraz z rozwojem medycyny cesarskie cięcie stało się bezpieczniejsze.
Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by cesarskie cięcie było wykonywane w przypadkach koniecznych, gdy nie ma możliwości przeprowadzenia porodu naturalnego. Według ich danych, cesarskim cięciem powinno kończyć się około 10–15% porodów. W rzeczywistości cesarskie cięcie wykonywane jest dwa razy częściej. Najwięcej cesarek przeprowadza się w Brazylii, Chile, Indiach, Tajlandii. W Polsce około 30% porodów kończy się cesarskim cięciem.
Wskazania do cesarskiego cięcia
Są sytuacje, w których cesarskie cięcie jest wskazane ze względów medycznych. Kobiety, które długi czas walczyły z niepłodnością lub późno zaszły w ciążę, mają przeważnie wykonywane cesarskie cięcie. Niektórzy lekarze wykonują cesarkę nawet w przypadku minimalnego zagrożenia. Cesarskie cięcie na życzenie wykonuje się przeważnie w prywatnych klinikach i trzeba za to dodatkowo zapłacić. Wielu lekarzy jednak traktuje cesarskie cięcie jako ostateczność, a osobiste życzenie pacjentki jako fanaberię.
Sytuacje bezdyskusyjne, w których lekarz zaleci wykonanie cesarskiego cięcia, to: spadek tętna dziecka, wysunięta przed główkę dziecka pępowina, wzrost ciśnienia tętniczego u kobiety, obfite krwawienie, nieprawidłowe ułożenie płodu (pozycja dziecka poprzeczna lub pośladkowa), choroba serca kobiety, wada wzroku kobiety. Choroba serca i wada wzroku powodują, że kobieta nie może wysilać się podczas porodu. Duży wysiłek może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Cesarskie cięcie może być też zaproponowane wtedy, gdy jest to pierwszy poród, a dziecko ułożone jest miednicowo. W takiej sytuacji poród może być długi i trudny. Cesarka bywa też proponowana, gdy wody płodowe odpływają powoli, w związku z czym dochodzi do rozwoju infekcji wewnątrzmacicznej.
Jeżeli twoja ciąża przebiega książkowo, ale nie chcesz rodzić siłami natury, możesz poprosić o cesarskie cięcie. Niemniej jednak, lekarz nie musi się zgodzić na jego wykonanie. Dlatego też najpierw musisz znaleźć lekarza, który zgodzi się przeprowadzić cesarskie cięcie. Poza tym, NFZ nie refunduje cesarskiego cięcia, gdy nie ma do niego wyraźnych wskazań medycznych. Poród za pomocą cesarskiego cięcia na życzenie kosztuje kilka tysięcy złotych. Jeżeli cesarskie cięcie jest sposobem na uniknięcie bólu, być może wystarczy zastosować znieczulenie zewnątrzoponowe. Jeżeli odczuwasz lęk przed porodem, pomocna będzie konsultacja z psychologiem oraz towarzystwo partnera przy porodzie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze