Przyrost wagi w ciąży
BEATKA • dawno temuJak chciałabyś wyglądać w ciąży? Większości kobiet marzą się szczupłe nogi, zgrabna pupa i brzuszek, który zdobi. Niestety, zazwyczaj to tak nie wygląda. Dziecko w brzuszku mamy z dnia na dzień przybiera na wadze, a co za tym idzie, ty też tyjesz. Powiększa ci się brzuch i piersi, większa jest też macica, zwiększa się ilość krwi w żyłach. Waga w ciąży ulega zmianie. Jednak to, ile przytyjesz, jest zależne po części od ciebie. Niemniej jednak 14 dodatkowych kilogramów jest nieuniknione.
Ile tyje się w ciąży?
Szacunkowo każda kobieta w ciąży powinna przytyć około 14 kilogramów. W tej liczbie kryje się waga płodu (3,5 kg), macicy (1,5 kg), łożyska (0,8–1,5 kg), płynu owodniowego (3 kg), wody zatrzymanej w organizmie (1,5 kg), zwiększonej ilości osocza krwi (1,5 kg). Do tego należy też wziąć pod uwagę powiększenie piersi i ich wagę (0,5–1 kg). Pozostałe kilogramy to dodatkowy tłuszczyk. Naturalnie, powyższe dane mają charakter indywidualny i przybliżony. Warto pamiętać, że kobiety, które są w ciąży bliźniaczej przytyją więcej (do 20 kg).
Przyrost wagi w poszczególnych miesiącach jest uzależniony od tego, ile kobieta ważyła przed zajściem w ciążę, od diety w ciąży oraz aktywności. Ćwiczenia w ciąży umożliwiają kontrolę nad dodatkowymi kilogramami. Na przyrost wagi ma wpływ również genetyka. W pierwszym trymestrze waga nieznacznie wzrasta. Kobiety mogą przytyć od 2 do 4 kilogramów. Niekiedy jednak zdarza się, że dolegliwości ciążowe są tak dokuczliwe, że kobieta traci kilogramy. W drugim trymestrze waga wzrasta już widocznie. Możliwy jest przyrost od 4 do 6 kilogramów. Nic dziwnego, dziecko w tym czasie intensywnie się rozwija. W trzecim trymestrze ciąży kobiecie mogą przybyć dodatkowe 3–4 kilogramy.
Tuż po urodzeniu dziecka kobieta traci około 7 kg. Odchodzi bowiem waga dziecka, waga wód płodowych, łożyska. Nadprogramowe kilogramy, które jeszcze zostały będą tracone stopniowo. Panie karmiące piersią szybciej wracają do formy po porodzie niż kobiety karmiące butelką. Produkcja mleka matki przez organizm kobiety wymaga pewnej energii.
Odżywianie w ciąży
Jeżeli żyjesz w przekonaniu, że w ciąży możesz jeść za dwoje, jesteś w błędzie. Zapotrzebowanie kaloryczne przyszłych mam to około 2000 kcal dziennie. Dieta w ciąży musi być odpowiednio zbilansowana. Oczywiście, zachcianki w ciąży sprawiają, że kobieta potrafi zjeść cały tort na raz, jednak warto ten apetyt powściągnąć. Zamiast pustych kalorii i śmieciowego jedzenia, które jest zupełnie pozbawione składników odżywczych, warto zjeść pełnowartościowy posiłek lub sięgnąć po zdrowe przekąski. To właśnie słodycze i jedzenie fast food powodują, że zamiast spodziewanych 14 kg, zwiększamy naszą masę o 18 kg.
Nadwaga w ciąży może doprowadzić do powstania nadciśnienia lub cukrzycy ciążowej. Nadciśnienie w ciąży jest niebezpieczne dla dziecka, gdyż może spowodować niską wagę urodzeniową malucha. Cukrzyca ciążowa wpływa na wagę dziecka odwrotnie niż nadciśnienie. Dzieci bardzo rosną. W związku z tym podczas porodu kobieta może mieć trudności. Kobiety z nadwagą w ciąży częściej skarżą się na bóle pleców, żylaki, obrzęki.
Odchudzanie w ciąży jest zabronione. Przyszła mama musi dostarczyć do organizmu potrzebnych składników. Dieta niskokaloryczna może doprowadzić do przedwczesnego porodu dziecka, zaburzeń w rozwoju malucha, niskiej wagi urodzeniowej. Ćwiczenia w ciąży są niezbędne do zachowania zdrowia i urody.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze