Światowi „lodożercy”
EWA • dawno temuDzisiaj lody obecne są na całym świecie. Najwięcej lodów zjadają Amerykanie, Nowozelandczycy i Australijczycy.
Lody znano już w starożytnym Egipcie i Rzymie oraz w starożytnej Grecji. Najpierw były lody wodne, później z zamrożonych owoców z miodem. Biblijny król Salomon pijał mrożone napoje podczas żniw, a Aleksander Wielki uwielbiał miodowo-lodowe nektary i podobno organizował specjalne wyprawy wojskowe w góry po lód. Lody mleczne wymyślono w Chinach za panowania dynastii Tang (618–907 r.) Przepis na nie przywiózł z Dalekiego Wschodu Marco Polo w 1295 roku. Z ich wyrobu zasłynęła wówczas Wenecja. Potem trafiły na dwór francuski. Wielkim smakoszem lodów był król Ludwik XVI, który w 1660 roku zezwolił na założenie pierwszej lodziarni. Mimo że przepis na lody był tajemnicą, trafił do Anglii. Do Polski przywiozła go królowa Bona. Pierwszy wafelek został wyprodukowany w 1860 roku przez pewnego Włocha, a przepis opatentowano w grudniu 1903. W tym samym czasie na światowych targach w Ameryce, w 1904 roku, syryjski sprzedawca wafli zrolował je w kształt rożka, by pomóc sąsiadującemu sprzedawcy lodów, gdy temu nieoczekiwanie zabrakło naczyń do serwowania deseru.
Dzisiaj lody obecne są na całym świecie. Najwięcej lodów zjadają Amerykanie, Nowozelandczycy i Australijczycy. Podczas gdy Polak zjada średnio 4 litry lodów w ciągu roku, przeciętny Amerykanin zjada ich aż 23 litry, Nowozelandczyk – 20 litrów, a Australijczyk – 18 litrów. W Nowej Zelandii, w której produkuje się najwięcej lodów na mieszkańca, standardem jest opakowanie dwulitrowe. Oprócz tradycyjnych lodów na patyku trudno jest znaleźć w sklepach opakowania jednolitrowe lub mniejsze.
Lody są niezwykle popularnym deserem w Stanach Zjednoczonych, dostępnym od powstania państwa w 1776 roku. Podobno Thomas Jefferson serwował lody (wówczas drogi smakołyk) gościom, których przyjmował w swoim domu wMonticello. W amerykańskich supermarketach zamrażarki pełne lodów często rozstawione są na całej długości ściany.
Najbardziej popularne są lody waniliowe, najprawdopodobniej dlatego, że świetnie nadają się do dekoracji ciast owocowych i stanowią główny składnikkoktajli mlecznych (ang. milkshakes). Zaraz po nich najchętniej kupuje się lody czekoladowe i truskawkowe. W Australii i Nowej Zelandii bardzo lubiane są lody o smaku hockey pockey. Są to lody waniliowe z kuleczkami chrupiącego toffi. Hockey pockey, eksportowane do Japonii i krajów w regionie Pacyfiku, stały się dla wielu symbolem Nowej Zelandii.
Aby dogonić Amerykanów, Polacy musieliby jeść lody przez cały rok, nie tylko latem, co nie jest wcale złym pomysłem, bo jako produkty mleczne lody zawierają sporą ilość białka i łatwo przyswajalnego wapnia, a także wiele potrzebnych witamin. Smacznego!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze