Alergia w ciąży
BEATKA • dawno temuAlergia to obecnie dość często spotykana choroba. Kobiety w ciąży powinny być okazem zdrowia. Co jednak, gdy przyszła mama cierpi na alergię? Alergia zaliczana jest do chorób przewlekłych i powinna być cały czas leczona. Kobieta w ciąży powinna być pod stałą kontrolą ginekologa i alergologa. Odpowiednie leczenie pomoże przyszłej mamie bez przeszkód przechodzić ciążę oraz urodzić zdrowe dziecko. Nie ma reguły na to, czy objawy alergii w ciąży się nasilą, czy odwrotnie.
Profilaktyka alergii w ciąży
Wszyscy alergicy wiedzą, że najprościej jest unikać alergenów. Dzięki temu można najłatwiej zapanować nad chorobą. Alergicy przeważnie doskonale się orientują w tym, co wywołuje u nich przykre dolegliwości. Niekiedy w trakcie ciąży okazuje się, że rzeczy do tej pory bezpieczne zaczynają uczulać, powodują kichanie, łzawienie oczu, katar, duszność. Wszystkie niepokojące dolegliwości w ciąży należy skonsultować z lekarzem.
Osoby uczulone na kurz i roztocza powinny wyrzucić z domu puszyste dywany i firanki. Dodatkowo powinny zadbać o czystość w mieszkaniu, warto ścierać kurze dwa razy w tygodniu oraz często myć podłogę na mokro. Jeżeli alergenami są pyłki roślin, należy zrezygnować ze spacerów w upalne dni. Lepiej natomiast wychodzić na dwór tuż po deszczu. Raz w tygodniu warto zmieniać pościel. Kołdry i poduszki należy wietrzyć.
Osoby cierpiące na alergię pokarmową muszą zmienić swoją dietę. Produkty alergizujące należy wykluczyć z codziennego jadłospisu. Niemniej jednak, należy dokładnie przyjrzeć się pokarmom, które zostają wyrzucone. Niewielkie zmiany w diecie nie wpłyną na zdrowie i rozwój dziecka. Ale już zrezygnowanie z pokarmów będących źródłem białka może znacząco wpłynąć na płód.
Leczenie alergii w ciąży
Jakie leki w ciąży można przyjmować? Niewiele, a na pewno żadnych bez wcześniejszych konsultacji z lekarzem. Zazwyczaj przyszła mama musi zmienić terapię. Specjalista weźmie pod uwagę nasilenie choroby, stan zdrowia kobiety, częstotliwość występowania objawów. Szczególną uwagą należy otoczyć kobietę znajdującą się w pierwszym trymestrze ciąży. W tym czasie łatwo o zagrożenie ciąży. Zamiast leków doustnych, lepsze będą preparaty miejscowe i wziewne.
Kobieta nie może zażywać żadnych leków (nawet tych bez recepty) bez wiedzy lekarza. Lekarz dobiera leki indywidualnie do potrzeb pacjentki. Jeżeli kobieta przed ciążą rozpoczęła odczulanie, lekarz zdecyduje o dalszej kontynuacji. Niekiedy zaprzestanie odczulania niesie gorsze skutki niż kontynuowanie. Kobiety, które pragnęły dopiero zacząć odczulanie, nie będą odczulane.
Niektóre kobiety stosują mało alergizującą dietę po to, by chronić dziecko przed chorobą. Ponad wszystko należy jednak postawić na zdrowy rozsądek. Dieta mało alergizująca jest wskazana, gdy jedno dziecko urodziło się już z alergią. Razem z alergią przeważnie występuje astma. Dlatego też kobieta nie powinna lekceważyć silnego ataku astmy, który nie mija po zażyciu leków wziewnych. Niebezpieczna może okazać się również swędząca wysypka. Może ona oznaczać chorobę zakaźną, a nie alergię.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze