Antyoksydanty a mukowiscydoza
MAGDALENA MOSKAL • dawno temuPrzeciwutleniacz o nazwie tiocyjanian, który znajduje się w warzywach, takich jak brokuły i kalafior, chroni przed uszkodzeniem komórek spowodowanych przez substancje chemiczne, produkowane przez organizm w odpowiedzi na zakażenia i uszkodzenia. To odkrycie może pomóc w zwalczaniu stanów zapalnych, w tym mukowiscydozy, choroby serca i cukrzycy.
Zespół pod kierownictwem prof. Zhe Lu z University of Pennsylvania School of Medicinewykazał, że tiocyjanian, który organizm wytwarza w sposób naturalny, chroni komórki w płucach przed uszkodzeniem, spowodowanym przez nagromadzenie się nadtlenku wodoru i podchlorynu, które organizm produkuje w momencie infekcji czy uszkodzenia. Naukowcy odkryli także, że tiocyjanian chroni komórki przed podchlorynem, produkowanym w reakcjach związanych z enzymem myeloperoxidase (MPO), który jest uwalniany z białych krwinek podczas stanu zapalnego.
Jak twierdzi dr Bert Shapiro z National Institutes of Health's National Institute of General Medical Sciences, powyższe odkrycia są ważne dla zrozumienia wad genetycznych, związanych z mukowiscydozą. Jak zaznacza, płuca osób z tą choroba są bardziej podatne na szkodliwe działanie utleniaczy.
Zespół prof. Lu przyjrzał się także trzem innym chorobom o podłożu zapalnym — cukrzycy, neurodegeneracji oraz chorobom układu krążenia — i odkrył, że tiocyjanian przy stężeniu we krwi 100 μM (mikromola za litr) lub większej znacznie zmniejsza negatywny wpływ MPO w komórkach. Stężenia tiocyjanianu we krwi w ogólnej populacji waha się od 10 do 140 μM. Ustalenia zespołu wskazują, że osoby z nieodpowiednim poziomem rodanku mogą być narażone na dodatkowe uszkodzenia komórek spowodowane podchlorynem, wyprodukowanym podczas stanu zapalnego, co z kolei powoduje nasilenie stanu zapalnego i predysponuje takie osoby do chorób związanych z działalnością MPO, jak np. miażdżyca.
Mukowiscydoza charakteryzuje się skłonnością do częstych stanów zapalnych oskrzeli i płuc oraz układu pokarmowego. Uszkodzenia płuc spowodowane stanem zapalnym i stale powtarzającymi się zakażeniami, są przyczyną 90% symptomów i zgonów wśród pacjentów, cierpiących na tę dolegliwość. Przyczyną choroby jest mutacja genu odpowiedzialnego za syntezę błonowego kanału chlorkowego CFTR (z ang. cystic fibrosis transmembrane conductance regulator).
Cukrzyca jest dosyć powszechna u ludzi z mukowiscydozą. Cukrzyca jest powiązana z podwyższonym poziomem MPO. Jak donoszą badacze, tiocyjanian stopniowo zmniejsza szkody wywołane przez MPO w trzustce i komórkach śródbłonka.
Podawanie rodanku bezpośrednio do układu oddechowego i układu pokarmowego pacjentom z mukowiscydozą, może mieć, jak twierdzą naukowcy, znaczenie terapeutyczne. Jednocześnie jednak zaznaczają, iż dopóki nie zostaną wykonane dodatkowe testy, niemądre byłoby aplikowanie sobie własnoręcznie tiocyjanianu.
Źródło:emaxhealth.com
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze