Ochraniacze dla dzieci
BEATKA • dawno temuCzy ochraniacze dla dzieci są potrzebne? Tak. I jest to jedyna właściwa odpowiedź. Na szczęście obecnie rodzice coraz większą wagę przykładają do zaopatrzenia dzieci we właściwe ochraniacze. Rodzaje ochraniaczy dla dzieci są różne w zależności od sportu wykonywanego przez maluchy. Jazda na deskorolce, jazda na rowerze, gra w piłkę nożną oraz jazda na motorze (w specjalnym foteliku dla dziecka) wymagają zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa dziecku.
Ochraniacze na deskorolkę i rower
- Kask na głowę
Kask jest podstawowym wyposażeniem do jazdy na jakimkolwiek urządzeniu (również na rolkach). Urazy głowy mogą skończyć się tragicznie. Kask jest ważny przede wszystkim dla osób, które są początkujące w jakiejś dziedzinie. Wówczas szczególnie łatwo o wypadki. Najczęstszym urazem głowy jest stłuczenie, dochodzi też do poważniejszych urazów, np. wstrząśnienia mózgu. Obecnie wybór kasków jest bardzo szeroki. Dzieci mogą przyciągać nowe wzory i atrakcyjne kolory. Na rynku dostępne są kaski przeznaczone dla chłopców i, oddzielnie, dla dziewczynek. Kaski dla dzieci są lekkie i wygodne. Dlatego też podczas jazdy będą praktycznie niewyczuwalne.
- Ochraniacze na ręce i nogi
Na urazy narażona jest nie tylko głowa. Kontuzjom, zwłaszcza podczas jazdy na deskorolce i jazdy na rolkach, często ulegają dłonie i nadgarstki. Specyfiką jazdy na deskorolce jest brak podparcia dla rąk. W razie upadku dziecko pada całym ciężarem na dłonie. Do jazdy na deskorolce polecane są specjalne wzmacniające rękawiczki. Rękawiczki mogą być wykonane z szorstkich i twardych taśm z usztywnionego materiału lub, w wersji bardziej zaawansowanej, mają plastikowe wkładki, które usztywniają palce i zapobiegają wyłamaniu kciuka. Ochraniacze na nogi i dłonie montowane są za pomocą pasków z rzepami.
Wożenie dzieci na motorze
Niektórzy rodzice, zapaleni motocykliści, próbują zaszczepić już w małym dziecku miłość do motocykli. Podróżowanie z dzieckiem wymaga odpowiedniego przygotowania. Według prawa ruchu drogowego można przewozić dziecko do 7 lat pod warunkiem, że prędkość motoru będzie wynosiła około 40 km/h. Dzieci powyżej 7 lat są już traktowane tak samo, jak dorośli. O pozostałych aspektach przewożenia dzieci na motorze decydują już sami rodzice. Dziecko przewożone w przyczepie musi siedzieć w foteliku i mieć zapięte pasy.
Kask jest koniecznym wyposażeniem małego motocyklisty. Starsze dzieci mogą korzystać z kasków dla dorosłych (najmniejszy rozmiar to XXS). Małe dzieci mają słabe mięśnie karku, dlatego też kask przeznaczony dla nich musi być jak najlżejszy. Kaski muszą spełniać wymogi atestów bezpieczeństwa. Inne nie mogą być używane przez dzieci. Pozostałe wyposażenie na motor to: gogle, rękawice, buty, bluzy, spodnie motocrossowe zaopatrzone we wszystkie niezbędne ochraniacze. Jeśli w sklepie nie są dostępne tak małe rozmiary, można pomyśleć o zamówieniu uszycia ubrań na miarę.
Rodzice planujący spędzić czas z dzieckiem w terenie muszą zaopatrzyć je w buty z protektorami. Na wyprawę turystyczną wystarczą lżejsze, ale trzymające kostkę i zapobiegające wychłodzeniu. Warto pamiętać, że organizm dziecka krócej trzyma ciepło i szybciej ulega wychłodzeniu. Pod szyją należy przewiązać maluchowi apaszkę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze