Niedobór wapnia
KAROLINA • dawno temuCo jest bardzo częstym powodem chorób? Obok uwarunkowań genetycznych na czele listy stoi niewłaściwe funkcjonowanie organizmu związane z różnego rodzaju niedoborami witamin i minerałów. Kiedy uświadomimy sobie, że jedzenie to nie tylko przyjemność, lecz także nieodzowny element warunkujący nasze dobre zdrowie i samopoczucie, nie sposób nie zgodzić się z ciągłymi nawoływaniami dietetyków do rozsądnego planowania posiłków. Jednym z elementów, którego nie powinno zabraknąć w żadnej zdrowej diecie jest wapń. Nie trać okazji i już teraz dowiedz się o objawach i skutkach niedoboru tego pierwiastka w naszym organizmie. Dzięki temu będziesz miała możliwość jak najszybszego nadrobienia wszelkich niedoborów i cieszenia się dobrym zdrowiem.
Wapń w organizmie człowieka
Wapń w organizmie odgrywa bardzo ważną rolę. Przede wszystkim znany jest z uwagi na wpływ na budowę kości i zębów. Jednak równie istotna jest jego odpowiednia ilość w odniesieniu do właściwego funkcjonowania mięśni. Odpowiedzialny jest on za ich kurczenie i rozkurczanie. Poza tym wapń poprawia przekazywanie impulsów nerwowych oraz obniża ciśnienie krwi. Wapń to także składnik niezbędny w diecie ciężarnych, zwłaszcza tych, które mają problemy z donoszeniem ciąży.
Zanim dowiemy się, jakie są objawy oraz skutki niedoboru wapnia w organizmie, należy określić, jakie jest zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Osoby dorosłe powinny poprzez wapń w dieciedostarczać go w ilości około 1000 mg w ciągu dnia. Jednak zapotrzebowanie na wapń wzrasta w związku z różnymi przemianami zachodzącymi w organizmie. Szczególnie ważny jest wapń dla dzieci, kobiet w ciąży oraz osób starszych. Ich dzienne zapotrzebowanie waha się między 1200 a 1500 mg. Co dzieje się, kiedy mamy do czynienia z niedoborami wapnia?
Skutki niedoboru wapnia
Objawy niedoboru wapnia w organizmienie pojawiają się od razu, gdy mamy do czynienia z jego deficytem w diecie. Z czasem jednak nasze kości zaczynają być łamliwe i bardziej podatne na złamania. Podobnie rzecz ma się z zębami, które stają się kruche i częściej pojawia się na nich próchnica. Zwłaszcza w odniesieniu do osób starszych możemy mówić o osteoporozie. Jednakże zauważyć można również problemy z normalnym rytmem serca, a także krzepliwością krwi. Bardzo często przy niewielkim urazie albo ucisku pojawiają się siniaki. Na niedobór wapnia w organizmie zaczynają również reagować mięśnie. Mówi się nawet o chorobie określanej mianem tężyczki, która objawia się skurczami mięśni i uczuciem drętwienia kończyn. Jak poradzić sobie z niedoborem wapnia? Należy przede wszystkim wprowadzić zmiany w diecie i sprawić, by znalazły się w niej takie produkty jak ser żółty, mleko, soja czy fasola. Warto jest na początku sięgnąć również po suplementy diety. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na przyswajalność wapnia, która może być zaburzona nadmierną ilością fosforu w diecie. Komponując dietę natomiast, powinniśmy pamiętać o konieczności występowania w niej także pozostałych witamin i minerałów we właściwych proporcjach odpowiadających naszej płci, wiekowi oraz stylowi życia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze