Zrelaksuj się
JADWIGA JANKOWSKA • dawno temuCoraz częściej jesteś zmęczona, senna, ale zasypiasz z trudnością. Masz czarne myśli, rzadziej się uśmiechasz i prawie nic już cię nie cieszy. Twoja cera poszarzała, przybyło ci zmarszczek, a oczy zdradzają smutek. Czujesz ucisk w żołądku, lęk, a serce ci kołacze. Boli kark, głowa, okolice lędźwi i kości krzyżowej, sztywnieją ci nogi. To może oznaczać, że od dawna jesteś zestresowana. Są sposoby, by odzyskać równowagę i wyciszyć się.
Oddychaj spokojnie
Jeśli źródłem stresu jest twoja praca, przed jej rozpoczęciem weź głęboki oddech i oddychaj chwilę miarowo i głęboko. Możesz nawet zamknąć oczy. Wydychaj powietrze powoli, ale do samego końca, tak jakbyś chciała usunąć je z zakamarków płuc. Pomaga także oddychanie przeponowe, czyli potocznie — oddychanie brzuchem, a nie klatką piersiową.
Bądź zorganizowana
Mimo stresu postaraj się zaplanować dzień i nie nakładaj na siebie zbyt dużo obowiązków, bo gdy nie uda ci się z ich realizacją, tylko niepotrzebnie się zdenerwujesz. Jeśli przemyślisz to i twoje zamierzenia dojdą do skutku, poczujesz ulgę, poczujesz się lepiej, będziesz panią sytuacji.
Opanuj się!
W chwilach bardzo silnych emocji, na przykład w trakcie kłótni z partnerem lub ostrej rozmowy z szefem, cicho policz do 10, zamiast krzyczeć i mówić rzeczy, które mogą kogoś zaboleć lub narazić cię na nieprzyjemności. Oddychaj przy tym spokojnie.
Nie bądź bezmyślna
Nie polecam tabliczki ulubionej czekolady lub porcji czekoladowych lodów. Choć gwiazdy szklanego ekranu dość często sięgają po smakołyki, by zagłuszyć smutek, ten sposób nie jest dobry – gdy oprócz stresu zyskasz jeszcze kilka dodatkowych kilogramów, humor ci się nie poprawi. Zaparz sobie lepiej zieloną herbatę. Możesz skorzystać z dobrodziejstw ziołowych herbatek uspokajających, o których już pisaliśmy w tym dziale. Zwłaszcza z popularnej melisy. Zamiast mocno kalorycznych potraw, zjedz po prostu te, które dodają wartościowej energii: jogurt naturalny z miodem, pełnoziarnistą kanapkę z niskosłodzonym dżemem, migdały lub orzechy, zbożowe ciastko bez cukru. Obejrzyj swoją ulubioną komedię, która zawsze rozśmiesza cię do łez. Nie pij alkoholu i nie kupuj sobie bielizny lub biżuterii na pocieszenie – to uzależnia. W ten sposób zyskasz tylko chwilową poprawę nastroju, ale nie wyciszysz się, nie zapanujesz nad stresem.
Rusz się!
Musisz się ruszać. Uprawianie jakiegoś sporu, który lubisz, jest najlepszym antidotum na stres. Jeśli nie masz czasu na siłownię, jogging lub fitness, wystarczy, że zamiast windy, skorzystasz dwa razy dziennie ze schodów, do pobliskiego sklepu po bułki pójdziesz pieszo a nie podjedziesz samochodem, przynajmniej od czasu do czasu przesiądziesz się do tramwaju, zamiast jeździć do pracy samochodem, i wysiądziesz dwa przystanki wcześniej, by rozruszać kości przed pracą.
Dbaj o siebie
Znajdź dla siebie czas. To trudne, ale może uda się wygospodarować chociaż kwadrans na ulubioną książkę, gazetę, aromatyczną kąpiel, dobrą herbatę wypitą w ciszy i spokoju, plotki z koleżanką przez telefon. Spraw, by w domu choć przez chwilę panowała cisza, byś mogła zebrać myśli. A jeśli to niemożliwe, wygospodaruj sobie miejsce, w którym choć kilka minut posiedzisz w samotności i spokojnie pomyślisz, poleżysz i odpoczniesz.
Rozmawiaj
Spotkanie ze znajomymi, rodziną, koleżankami na plotki jest jak najbardziej wskazane, ale uważaj, unikaj osób problematycznych, które mogą cię wytrącić z równowagi lub wprawić w zły nastrój. Unikaj ludzi, którzy zamiast cię wysłuchać i wspomóc, opowiedzą ci swoje jeszcze bardziej dołujące historie. Łącznie się w bólu nie pomoże ci uporać się ze stresem.
Uśmiechaj się
Spróbuj bardziej optymistycznie patrzeć na świat. I wyrzucać w kosmos pozytywną energię. Kilkakrotnie powtarzaj sobie coś w rodzaju zaklęcia: „Wszystko będzie dobrze”, „Na pewno mi się uda”, itp. Prognozowanie przyszłości i wiara we własne siły naprawdę może wiele zdziałać.
Wrzuć na luz!
Postaraj się w ciągu dnia przeznaczać trochę czasu na odpoczynek. Na przykład podczas lunchu z koleżanką, w trakcie parzenia herbaty w pracy. A w domu poleż chwilę lub idź na krótki spacer z psem. Poproś partnera o masaż karku, stóp lub skroni. Dobra do tego będzie kropla olejku jałowcowego, lawendowego lub majerankowego zmieszana z oliwą z oliwek. Posłuchaj relaksacyjnej muzyki. Jeśli nie masz płyt z muzyką relaksacyjną, tego typu utwory znajdziesz w internecie, na popularnych stronach z muzyką. Śpiew ptaków, szum deszczu, wiatru i fal działa kojąco na nerwy. Koniecznie wypoczywaj podczas weekendu, żeby naładować energię na cały tydzień. Przeznacz w całości jeden dzień na relaks, nie pracuj, nie sprzątaj, nie rób niczego, co nie sprawia ci przyjemności.
Śpij dobrze
Sen jest bardzo ważny, zwłaszcza w momentach stresujących. Staraj się spać przepisowe 8 godzin. Kładź się wcześnie. Przed snem myśl o przyjemnych chwilach, wakacjach, podróżach, leżeniu na łące. Wtedy łatwiej zaśniesz. Sen nie przyjdzie szybko, gdy będziesz rozmyślać o swoich problemach. W dodatku wstaniesz zdenerwowana. Na sen dobrze działa gorące mleko z miodem lub kakao. Nie kładź się spać z pustym żołądkiem, bo będzie ci trudniej zasnąć, zjedz lekkostrawną sałatkę. Tuż po pracy, jeśli to tylko możliwe, pozwól sobie na krótką drzemkę, by zregenerować siły.
Pamiętaj, że jeśli miewasz nerwice, stany depresyjne, najlepiej udaj się po pomoc do specjalisty, domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze