Żyję z cukrzycą. Jestem słodki!
DOROTA ROSŁOŃSKA • dawno temuProwadzisz udane życie. Masz plany i marzenia, które w najbliższym czasie chcesz zrealizować. Jednak po wynikach badań widoki na przyszłość stoją pod znakiem zapytania. Masz cukrzycę! Czy pozwoli ci ona żyć tak jak wcześniej? Wręcz przeciwnie. Możesz żyć jeszcze lepiej i aktywniej.
Według ostatnich szacunków prawie milion Polaków wie, że ma cukrzycę. Drugie tyle jest prawdopodobnie niezdiagnozowanych. Życie ludzi z cukrzycą wymaga dojrzałości, konsekwencji i często zmiany wielu przyzwyczajeń. Do codziennych rytuałów, jak mycie zębów, dochodzi mierzenie poziomu cukru we krwi za pomocą glukometru lub zastrzyki z insuliny. Wielu z cukrzyków to osoby niebywale silne i wytrwałe. Są jednak i tacy, którzy cukrzycy się wstydzą i przez nią czują się gorsi. To właśnie dla nich i dla osób zdrowych, które niewiele wiedzą na temat cukrzycy, powstał projekt „Mam pasję! Cukier mi nie podskoczy!”.
Jego celem jest zaprezentowanie diabetyków, którzy mimo cukrzycy nie poddali się i nie zrezygnowali z realizacji swoich marzeń. Wręcz przeciwnie, w niektórych przypadkach to właśnie diagnoza była impulsem do wcielania w życie swoich pasji.
Cukrzyków można znaleźć zarówno wśród ludzi znanych jak i wśród osób mniej obecnych w mediach. Do pierwszej grupy zalicza się Michał Jeliński, czterokrotny mistrz świata i mistrz olimpijski w wioślarstwie, jeden z bohaterów kampanii "Mam pasję! Cukier mi nie podskoczy!".
— Mam cukrzycę. Niebieski okrąg jest symbolem diabetyków na całym świecie. Ma pokazywać zjednoczenie wszystkich ludzi wokół wyzwania, jakim jest cukrzyca. Znam wiele osób, dla których cukrzyca to tylko początek! Początek nowego życia, nowej energii do działania – mówi wioślarz — Tak było też w moim przypadku. Spokojnie i bezstresowo trenowałem wioślarstwo, aż tu nagle 7 lat temu jak grom z jasnego nieba spadła na mnie nowina, że mam cukrzycę typu 1! Mój system odpornościowy sam niszczy komórki beta trzustki, które produkują insulinę. W rezultacie organizm wytwarza bardzo niewielkie ilości insuliny, albo nie wytwarza jej wcale. Ten niedobór prowadzi do zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi. Dlatego osoby z cukrzycą typu 1 muszą codziennie wstrzykiwać insulinę za pomocą pena lub pompy insulinowej.
Michał nie zrezygnował ze sportu wyczynowego. Co więcej, wiele trofeów zdobył już jako cukrzyk.
— Problemy i wyzwania każdego dnia są łatwiejsze do pokonania. Dodatkowo odpowiednia aktywność fizyczna i dbanie o siebie pomaga utrzymać poziom cukru we krwi na właściwym poziomie. Dzięki pasji jestem zdrowszy, a co więcej – moje życie po prostu mieni się we wszystkich możliwych kolorach! Przede wszystkim trzeba walczyć o swoje marzenia. Czy wiesz, że do życiowych osiągnięć doszedłem po tym, jak dowiedziałem się, że jestem „słodki” (zdrobniałe określenie cukrzyka – przyp. red.)? Taka wiadomość to ogromny szok! Trzeba jednak walczyć o swoje. Ja nie miałem nic do stracenia, musiałem spróbować! Zachęcam wszystkich do zrobienia małego kroku w stronę realizacji pasji. Kilka takich małych kroków i okaże się, że nasze życie jest bardziej kolorowe.
Na stronie akcji „Mam pasję! Cukier mi nie podskoczy” (www.facebook.com/mampasje) znajdziemy więcej wywiadów z cukrzykami, dla których choroba nie jest przeszkodą, by żyć tak jak tego pragną.
Jednym z nich jest Kasia Tupaczewska (24 lata), która z cukrzycą żyje od zawsze. Zdiagnozowano ją u niej, gdy miała rok i cztery miesiące. Mimo to od ośmiu lat nurkuje, jako dziewczynka była bramkarzem w II lidze żeńskiej w klubie piłkarskim. Także żegluje po morzu. Jak sama mówi, cukrzyca nie przeszkadza w realizowaniu pasji, a wręcz mobilizuje do większej aktywności. Kasia pisze pracę magisterską o aktywności fizycznej z cukrzycą. Ta choroba to też jej pasja.
Z kolei Łukasz Piórkowski, szesnastoletni freerunner swoimi umiejętnościami akrobatycznymi mógłby zadziwić niejednego kaskadera. Od czterech lat jest „słodki”, choruje na cukrzycę. Nie przeszkadza mu to w codziennych treningach z kumplami.
Ideą projektu jest wywołanie dyskusji na temat cukrzycy w Polsce i pokazanie ludzi z cukrzycą realizujących swoje marzenia. Mogą oni przynieść nadzieję wszystkim pozostałym. Projekt „Mam pasję! Cukier mi nie podskoczy!” objęła patronatem marka Accu-Chek. Jego organizatorem jest firma Roche Diagnostics Polska.
Twórcy akcji przekazują za pomocą internetu (www.facebook.com/mampasje) i mediów podstawowe informacje o cukrzycy. O jej objawach, sposobach leczenia i diecie. Chcą obalić mity związane z tą chorobą. Na przykład ten, że cukrzycą nie można się zarazić.
Na stronach www projektu znajdziemy nawet pyszne przepisy dla cukrzyków autorstwa dietetyka Jolanty Czechury, które przypadną do gustu także osobom z prawidłowym poziomem cukru. To dobra wiadomość dla rodzin diabetyków, bowiem, jak twierdzi Michał Jeliński - Walka z cukrzycą to gra zespołowa. Potrzebne jest wsparcie rodziny i znajomych. Cukrzyca nie boli. Najczęstszymi objawami są senność, zmęczenie, silne pragnienie, silny głód, nudności, częste oddawanie moczu, a w dłuższym terminie utrata wagi. To prowadzi do konsekwentnego wyniszczenia wszystkich ważniejszych organów. Moja żona, rodzina, moi przyjaciele wspierają mnie w walce z cukrzycą. Z nimi jest mi łatwiej – mówi mistrz olimpijski.
— Na początku moi znajomi dziwnie patrzyli na mój glukometr, którym mierzę sobie poziom cukru we krwi. Teraz to dla nich normalka – przyznaje Łukasz Piórkowski.
Więcej informacji: www.youtube.com/cukierminiepodskoczy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze