Jak wyglądają objawy niedoboru magnezu? Przyczyny i sposoby na uzupełnienie pierwiastka
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temu • 1 komentarzMagnez nazywany pierwiastkiem życia jest odpowiedzialny za wiele procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Kiedy jednak brakuje go w naszym ciele, dają o sobie znać uciążliwe dolegliwości, np. brak koncentracji, drażliwość, zmęczenie, skurcze łydek oraz drganie powiek. Czasami zdarza się, że występują kłopoty z przyswojeniem magnezu, dlatego też warto wprowadzić do swoje diety cenne produkty spożywcze.
Niedobór magnezu może zwiększyć ryzyko wystąpienia szeregu groźnych chorób, np. arytmii, astmy i cukrzycy typu 2. Często utrudnia życie, ponieważ powoduje niebezpieczne zawroty głowy, stany lękowe, drażliwość, bezsenność, a nawet depresję. Istnieje oczywiście grupa osób szczególnie narażonych niedobór magnezu, ale tak naprawdę wiele zależy od diety oraz stylu życia. Zobacz, co powinnaś wiedzieć o pierwiastku życia.
Jakie są przyczyny niedoboru magnezu?
Głównych czynników wpływających na niedobór magnezu jest bardzo wiele, ale warto przytoczyć najważniejsze z nich. Przede wszystkim można mówić o zmniejszeniu wchłanialności pierwiastka przez organizm spowodowane np. małym stężeniem potasu albo przy przewlekłych biegunkach. Zażywanie leków moczopędnych lub nadużywanie alkoholu powoduje wypłukiwanie magnezu z organizmu! W przypadku kobiet, niedobór magnezu może być także spowodowany zażywaniem doustnych środków antykoncepcyjnych. Dieta uboga w witaminy i minerały, przewlekły stres także wpływają na zmniejszoną ilość magnezu.
Charakterystyczne objawy niedoboru magnezu
Do najczęstszych objawów charakterystycznych dla niedoboru magnezu należą: bóle i zawroty głowy, ciągłe rozdrażnienie, ogólne uczucie osłabienia. Innymi problemami związanymi z niedoborem magnezu mogą być także nadmierne wypadanie włosów, łamliwe paznokcie, mimowolne skurcze mięśni (w tym drgania powiek) oraz kłopoty z pamięcią. Jeżeli zauważyłaś w ostatnim czasie te niepokojące objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. W grupie osób szczególnie narażonych na niedobór magnezu są osoby pracujące na co dzień fizycznie, studenci oraz uczniowie, podatni na stres, kobiety w ciąży, kobiety przechodzące menopauzę oraz ludzie stosujący zbyt rygorystyczną dietę.
Bezpieczne źródła magnezu
Regularne dostarczanie magnezu do organizmu z naturalnych źródeł jest całkowicie bezpieczne, dlatego też możesz przyjmować go w każdej ilości. Oczywiście, lekarz zaleci wszystkie potrzebne badania, aby ustalić konkretne przyczyny oraz włączyć odpowiedni preparat uzupełniający. Nie oznacza to wcale, że nie możesz wspomóc się spożywając warzywa i owoce bogate w magnez. Do produktów z wysoką zawartością magnezu należą m.in.: kasza gryczana, orzechy, kakao, czekolada, ciemne pieczywo, ryby, szpinak, banany, ser żółty, jajka, ryż, płatki owsiane.
Niedobór magnezu zwalczaj piciem wody
Najbardziej naturalnym oraz dobrym źródłem magnezu jest oczywiście woda mineralna. Najlepiej, gdy posiada minimum 50 mg tego pierwiastka w litrze. Pij ją codziennie, nawet do półtora litra, ponieważ szybko i skutecznie uzupełnisz niedobór magnezu. Sięgaj po wodę mineralną nawet wtedy, kiedy nie odczuwasz pragnienia, w przeciwnym wypadku odwodnisz organizm. Zdrowy nawyk regularnego wypijania wody z magnezem sprawi, że szybko zauważysz zdrowszy wygląd skóry, a także przestaną cię męczyć problemy z mięśniami.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze