Zawroty głowy
BEATKA • dawno temuZawroty głowy utrudniają normalne funkcjonowanie. Dolegliwość sama w sobie nie jest chorobą. Jest za to objawem choroby, dlatego też jej przyczyny należy doszukiwać się w chorobach ogólnoustrojowych. Zawroty głowy są powodowane przez nadciśnienie tętnicze, problemy z nerkami, zatrucia alkoholowe, tytoniowe, zatrucia kawą lub narkotykami, zatrucie tlenkiem węgla oraz urazami akustycznymi. Nie w każdym wypadku można ustalić przyczynę zawrotów głowy. Prawie 30% chorych nie wie, skąd wzięły się u nich problemy z równowagą.
Przyczyny zawrotów głowy
Świat wirujący przed oczami to duży dyskomfort. W większości wypadków przyczyny zawrotów głowy mają naturę otolaryngologiczną, neurologiczną lub psychiatryczną. Zaburzenia równowagi występują u osób mających problemy na tle naczyniowym. Zaburzenia układu krążenia mogą doprowadzić do niedokrwienia narządu równowagi. Napadowe zawroty głowy są charakterystyczne dla osób starszych, które chorują na nadciśnienie tętnicze i mają napadowe zaburzenia rytmu serca. U osób z tymi dolegliwościami zaburzeniom równowagi towarzyszą oszołomienie i częste omdlenia.
Zawroty głowy są też bardzo częstym problemem osób uzależnionych od alkoholu. Picie napojów wysokoprocentowych ma wpływ na funkcjonowanie mózgu. Właściwa koordynacja ruchowa jest możliwa dzięki sprawnie działającemu robakowi, który jest autonomiczną częścią móżdżku. Alkohol wpływa negatywnie na pracę robaka. Może stąd wzięło się powiedzenie: „zalać robaka”. Picie alkoholu powoduje charakterystyczne odczucia: wirowanie w głowie, trudności z utrzymaniem równowagi i zaburzenia precyzji ruchowej.
Na problemy z równowagą mogą też cierpieć osoby z dyskopatią kręgów szyjnych. Zwyrodnienia i deformacje kręgów powodują chwilowe uciskanie tętnicy biegnącej w pobliżu. To prowadzi do czasowego niedokrwienia części mózgu. Zawroty głowy nasilają się podczas odchylania głowy do tyłu lub gwałtownego skrętu szyją.
Rodzaje zawrotów głowy
Wyróżnia się zawroty łagodne, nawracające i napadowe. Łagodne zawroty głowy to inaczej zawroty położeniowe. Występują najczęściej u pań w okresie menopauzy. Napad trwa krótko. Prowokowany jest gwałtownym skrętem szyi, odchyleniem głowy do tyłu lub zmienianiem pozycji – z leżącej na siedzącą lub z siedzącej na leżącą. Łagodne zawroty głowy mogą być następstwem urazów głowy, infekcji lub zapalenia ucha środkowego. Tego typu dolegliwości znikają same, mają jednak tendencję do nawracania.
Nawracające zawroty głowy są znacznie silniejsze. Towarzyszą im nudności, wymioty, zwiększona potliwość ciała. Osoby cierpiące na tego typu zaburzenia równowagi nie mają zazwyczaj problemów ze słuchem. Nawracające zawroty głowy mają charakter incydentalny. Napad trwa może trwać nawet do paru godzin.
Osoby z nerwicą również cierpią na zaburzenia równowagi. Dolegliwość utrudnia normalne funkcjonowanie, jako że obniża pewność podczas chodzenia i zwiększa lęk przed potknięciem. Zawroty głowy u osób z nerwicą mają charakter ciągły, niezależny od ruchów głową czy pozycji ciała.
W wypadku zapalenia neuronu przedsionkowego zawrotom głowy towarzyszą nudności, wymioty, lekki szum w uszach, bóle z tyłu głowy, pocenie się, przyspieszone tętno, oczopląs, lekka gorączka. Osoba chora na zapalenie neuronu przedsionkowego cierpi też na chorobę lokomocyjną.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze