Ból pleców – lepiej zapobiegać niż leczyć
JEA • dawno temuNajlepszym sposobem na walkę z bólem pleców jest profilaktyka, techniki pozwalające zapobiec zwyrodnieniom kręgosłupa. Dla większości ludzi wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, unikanie podnoszenia zbyt dużych ciężarów, utrzymywanie w normie wagi oraz baczenie, by nie siedzieć przy biurku, czytać, oglądać telewizji, prowadzić samochód itp. w pozycji, która wykrzywia bądź obciąża nadmiernie pewne odcinki kręgosłupa, to kluczowe środki prewencyjne.
Najlepszym sposobem na walkę z bólem pleców jest profilaktyka, techniki pozwalające zapobiec zwyrodnieniom kręgosłupa. Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, unikanie podnoszenia zbyt dużych ciężarów, utrzymywanie w normie wagi oraz baczenie, by nie siedzieć przy biurku, czytać, oglądać telewizji, prowadzić samochód itp. w pozycji, która wykrzywia, obciąża niesymetrycznie bądź po prostu nadmiernie kręgosłup to kluczowe środki prewencyjne sprawdzające się w większości przypadków.
Aktywność ruchowa
Twoje ciało musi pozostać aktywne, by było zdrowe. Jeśli nie zmuszasz do wysiłku mięśni, ścięgien, stawów i kości, zaczynają one “trzeszczeć” lub w inny sposób dawać się we znaki ich posiadaczowi — zwłaszcza w tak złożonym miejscu, jak kręgosłup i jego okolice. Więc rozruszaj je, aby jak najdłużej pozostały elastyczne, a zarazem mocne.
Formy ruchu
Delikatne ćwiczenia mogą doskonale wzmocnić mięśnie pleców i brzucha, które będą stanowić swego rodzaju podporę dla kręgosłupa, a także pomogą ci zachować elastyczność ruchów. Chodzenie i jazdę na rowerze łatwo uczynić częścią trybu życia. Pływanie z kolei ma szczególnie dobroczynny wpływ na plecy, ponieważ wymusza pracę mięśni pleców, podczas gdy woda, podtrzymując ciało, odciąża kręgosłup.
Osoby dotknięte schorzeniami kręgosłupa
Regularna gimnastyka może być dobrym pomysłem, ale jeśli już masz problemy z kręgosłupem, powinnaś zapytać się lekarza ortopedy bądź fizykoterapeuty, które ćwiczenia są dla ciebie bezpieczne. Wykwalifikowany fizykoterapeuta zaproponuje zestaw ćwiczeń uwzględniających ograniczenia, a dostosowanych do twoich potrzeb. Zapisując się na zajęcia areobowe, pamiętaj, że wiele z popularnych, powszechnie zadawanych przez instruktora ćwiczeń nie jest przeznaczonych dla osób z problemami kręgosłupa. Dlatego zasięgnij u lekarza bądź fizykoterapeuty informacji, które ćwiczenia są dla Ciebie niewskazane, a także powiadom o swoich problemach z kręgosłupem instruktora. Zwróć uwagę na podłogę w sali gimnastycznej — najlepiej, jeśli jest drewniana. Beton pokryty laminatem amortyzuje wstrząsy w minimalnym stopniu, więc przenoszą się one na kręgosłup — z ćwiczeń w takim miejscu powinnaś zrezygnować. Jeśli chcesz biegać, koniecznie po naturalnym gruncie; natura nie stworzyła nas do biegania po twardej, sztucznej nawierzchni, co szczególnie odczuwają osoby już cierpiące na schorzenia stawów i kręgosłupa.
Przystąpieniem do właściwych ćwiczeń zawsze pamiętaj o:
- delikatnej rozgrzewce butelce wody pod ręką butach na odpowiedniej podeszwie, przeznaczonych do fitnessu bądź biegania czerpaniu radości z ruchu!
Jeśli jesteś chora lub ćwiczenia wywołują ból pleców, nie zmuszaj się do wysiłku.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze