Czy solarium jest przyczyną raka skóry?
ALICJA • dawno temuWyrastają ja grzyby po deszczu. Są praktycznie na każdym rogu. Mowa o solariach, które przyciągają spragnionych słońca mieszkańców tych krajów, których klimat niekoniecznie zachęca do całorocznego opalania się. Na wizytę w solarium mamy ochotę zwłaszcza zimą. Dlaczego tak chętnie się opalamy? Czy wizyta w solarium może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia? Czy to prawda, że może powodować raka skóry?
Piękne ciało, czyli jakie?
Na większych imprezach, ważnych wydarzeniach życiowych, do których niewątpliwie należy ślub czy zbliżający się wielkimi krokami Sylwester, chcemy wyglądać pięknie. Jak pokazuje historia to, co uważamy za piękne dzisiaj, w przeszłości piękne nie było. Tak właśnie jest z opalenizną, która była cechą chłopek. Arystokracja, która nie parała się pracą w polu miała jedwabistą, mleczną skórę.
Solaria lekiem na bladą skórę
Dziś blada skóra postrzegana jest jako objaw chorobowy lub oznaka słabości. Stąd tak duży popyt na usługi solariów. Bladość można tuszować także za pomocą samoopalaczy.
Rak skóry a solarium
Niestety, mające nadać skórze cieplejszy odcień i rozgrzać ciało, lampy solariów niejednokrotnie przyczyniają się do powstania zmian skórnych. Początkowo w solariach stosowano promieniowanie UVB i to właśnie z nim wiązano przyczynę powstawania raka skóry. W solariach zaczęto częściej korzystać z promieniowania UVA. Jednak, jak się później okazało, promieniowanie UVA, w jeszcze większym stopniu niż UVB, zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry. Wynika to z głębszej penetracji warstw skórnych przez promieniowanie, które przyczynia się także do powstawania wolnych rodników.
Nie taki diabeł straszny
Pomimo wad, solaria posiadają także zalety. Opalenizna nie tylko jest łatwa, szybka i niezależna od pogody. Nie tylko poprawia wygląd, ale i nastrój. Światło emitowane przez lampy wspomaga proces wytwarzania witaminy D3 przez organizm. By nie narażać się na ryzyko zachorowania na raka wystarczy zarówno ze słońca, jak i z solariów korzystać mądrze. Pamiętajcie też o kosmetykach do solarium, czyli filtrach i kremach ochronnych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze