Grzechy młodości
MAGDALENA TRAWIŃSKA • dawno temuMłodość ma swoje prawa. W wieku dojrzewania do głowy przychodzą różne pomysły. Badania wykazują, że to właśnie nastolatki najczęściej ozdabiają swoje ciało kolczykami i tatuażami. Decyzja przychodzi łatwo, gdy jednak po dziesięciu latach chcemy się pozbyć kolorowego wzoru z ciała, okazuje się, że nie jest to już takie łatwe i skuteczne.
Młodość boryka się także z pewną przypadłością – trądzikiem, który nie zawsze przechodzi łagodnie. Zdarza się, że pozostawia nieestetyczne blizny. Można je usunąć, ale jest to kosztowne.
Grzech młodości, czyli tatuaż, możesz usunąć laserem w gabinecie kosmetycznym lub u lekarza w gabinecie dermatologicznym. Energia lasera silnie oddziałuje na barwnik – można go „wywabić”, podgrzewając światłem. Może się jednak okazać, że usunięcie tatuażu jest trudniejsze i bardziej kosztowne niż samo jego wykonanie. Warto o tym pomyśleć, zanim przyozdobi się nim ciało. Przy wyborze wzoru i miejsca tatuażu trzeba myśleć o tym, że jest on jak biżuteria, którą będziemy nosić na stałe, i musi pasować do każdego naszego wcielenia, stylu i ubrania.
Laseroterapia nie zawsze daje pożądany efekt. Często pozostają przebarwienia i zaczerwienienia skóry. Koszt usunięcia jest zależny od wielkości tatuażu. W przypadku pola o średnicy 5 cm cena wynosi ok. 450 zł. Zabieg trwa zaledwie 30 minut i jest absolutnie bezbolesny. Jedna wizyta w gabinecie nie wystarczy jednak, by usunąć duży tatuaż. Podczas zabiegu można pozbyć się zaledwie ośmiocentymetrowego wzoru. Nie jest istotne, czy składa się z kompozycji kilku, czy tylko z jednego koloru.
Po zabiegu przez miesiąc należy bezwzględnie unikać słońca i chronić delikatne miejsce przed urazami i zadrapaniami. Do zabiegu lepiej przystąpić zimą, by latem bez ograniczeń odsłaniać ciało i opalać się. Należy też pamiętać, że laseroterapii nie można się poddać w ciąży. Przeciwwskazaniem jest też cukrzyca, nadwrażliwość skóry na światło i problemy z krzepliwością krwi.
Ślady okresu dojrzewania, czyli blizny po trądziku, możesz usunąć metodą eksfoliacji. Wykonuje się ją w gabinecie kosmetycznym lub u dermatologa. Lekarz kwasem glikolowym złuszcza pojedyncze warstwy naskórka. Zabieg nie jest przyjemny, na szczęście prawie bezbolesny.
Niewielkie nieregularności skóry można usunąć mniej inwazyjnie – stosując specjalne kosmetyki złuszczające. By duże ślady po trądziku bezpowrotnie zniknęły, potrzebna jest dość głęboka eksfoliacja, która powinna się odbywać podczas kilku zabiegów, minimum 5, wykonywanych w półrocznych odstępach. Cena jednego zabiegu dochodzi do 500 złotych. To dość kosztowny zabieg. By go uniknąć, należy w porę dbać o młodzieńczą skórę i leczyć trądzik u dermatologa.
Istotne jest to, że zabiegowi można się poddać dopiero po uprzednim wyleczeniu trądziku. Nie można go wykonywać, gdy skóra jest podrażniona i zaczerwieniona lub z widocznymi krostkami. Najlepiej zaplanować go zimą, ponieważ po eksfoliacji nie można się opalać i wystawiać twarzy na słońce przez kolejne 6 tygodni. W przeciwnym razie skóra może się trwale przebarwić. Jeśli dokonasz takiego zabiegu latem, musisz się zaopatrzyć w krem z wysokim filtrem, najlepiej co najmniej 40, i natłuszczać nim twarz kilka razy dziennie. Lepiej też zrezygnować wtedy z urlopu i wylegiwania się w bikini, chyba że w cieniu, pod parasolem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze