Solarium – dwa razy się zastanów zanim skorzystasz
DAMIESA • dawno temuNiegdyś dobrze urodzone damy zakrywały przed słońcem każdy fragment skóry, a twarz chroniły parasolką, a opalenizna kojarzyła się natomiast z ciężko pracującymi w polu kobietami. Obecnie, można powiedzieć, że jest wręcz na odwrót.
Dziś role się odwróciły. Wraz z powstawaniem fabryk przeniosły się tam fizycznie pracujące kobiety i opalenizna przestała być znakiem rozpoznawczym niższych klas, a zamożna warstwa społeczeństw na początku lat 20-tych minionego wieku zaczęła jeździć na wczasy nad morze. To m.in.Coco Chanelwylansowała modę na smagniętą słońcem skórę. Od tego momentu opalenizna stała się oznaką zdrowia, majętności i dobrego gustu.
Dzisiaj chodzimy do solarium, bo jesteśmy przekonana, że opalenizna doda nam nie tylko urody, ale i poprawi samopoczucie. Większość z nas nie przejmuje się ostrzeżeniami dermatologów, że solarium jest niezdrowe i może prowadzić do raka. Być może ostatnie doniesienie ze świata nauki nieco zmienią nasze podejście. Rozdmuchana przez media wiadomość, że sztuczne opalanie jest tak samo rakotwórcze jak palenie papierosów i azbest być może da nam nieco do myślenia. Informacja ta przedostała się do mediów z raportu sporządzonego dla„Lancet Oncology”. Brytyjskie i polskie media ostrzegły, że osoby opalające się na solarium przed 30-tką aż o 75 proc. zwiększają ryzyko zachorowania na raka skóry.W Niemczech już jakiś czas temu wprowadzono ustawowy zakazu korzystania z solariówprzez osoby niepełnoletnie. Nad wprowadzeniem takiej samej ustawy pracuje obecnie brytyjski rząd.
My natomiast zastanawiamy się czy rozpowszechnianie przez media wyników naukowych publikacji na temat szkodliwości sztucznych promieni słonecznych odniesie zamierzony skutek. W końcu o szkodliwości picia i palenia wiemy od dawna, a niektóre nas nic sobie z tego nie robią.
Jaki jest Twój stosunek do solarium?
Źródło: jejzdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze