Jak czyścić pędzle do makijażu?
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuStarannie dbamy o to, aby nasza cera była perfekcyjnie oczyszczona, stosując żele, pianki i toniki antybakteryjne. W tym samym czasie aplikujemy kosmetyki do makijażu pędzlami, które czasem nawet od daty zakupu nie były myte i dezynfekowane. W efekcie tego, pomimo wydawania fortuny na preparaty oczyszczające pory skóry, mamy zapchaną cerę, na której pojawiają się pryszcze, zaskórniki i inne niedoskonałości. Wszystkiemu winne są bakterie, które na naszych pędzlach do makijażu znalazły sobie idealne siedlisko. Ich rozmnażaniu się sprzyja ciepło w łazience, a także tłuszcz i komórki naskórka, które zostają na włosiu po użyciu pędzla.
Jak ważna w pielęgnacji twarzy jest higiena, nie trzeba nikomu przypominać. Dlaczego zatem tak niewiele pań systematycznie, co tydzień lub dwa, czyści swoje pędzle do makijażu i inne przybory kosmetyczne? Wynika to głównie z naszego lenistwa i być może niedostatecznej wiedzy. A wystarczy przecież tak niewiele, aby nasza skóra cieszyła się doskonałym wyglądem, a makijaż wyglądał nieskazitelnie.
Czym czyścić pędzle do makijażu?
Przede wszystkim nie czyścimy pędzli samą wodą. Nie usunie ona zalegającego na nich tłuszczu z naszej skóry i niektórych kosmetyków o płynnej lub mazistej konsystencji typu szminka. Możemy oczywiście zainwestować w specjalny preparat do czyszczenia pędzli, który ma w swojej ofercie wiele firm produkujących kosmetyki kolorowe. Zwykle ma formę sprayu, który jest niezwykle łatwy w użyciu, ale również drogi. Jak zaoszczędzić na myciu pędzli? Mamy dla was kilka propozycji. Najłatwiej jest wykorzystać szampon do włosów, który świetnie poradzi sobie z pędzlami z naturalnego włosia. Jeśli użyjesz szamponu dla dzieci lub dodatkowo potraktujesz włosie odżywką do włosów, pędzle będą bardzo miękkie w dotyku, co uprzyjemni ci nakładanie makijażu. Możesz do mycia stosować również zwykłe mydło lub mydło w płynie, a także żel pod prysznic. Jak widać, możliwości jest wiele. Aby uniknąć ewentualnego uczulenia, użyj szarego mydła lub płynu micelarnego. W razie nagłego wypadku lub w podróży możemy przetrzeć pędzel chusteczką do demakijażu. Jeśli zajmujesz się wykonywaniem makijażu profesjonalnie lub dorabiasz, malując przed studniówkami i weselami, musisz zaopatrzyć się w specjalny spray dezynfekujący do pędzli. Każda klientka powinna być obsługiwana czystym i bezpiecznym narzędziem.
Pędzle do makijażu myjemy zawsze w ciepłej wodzie. Zimna nie poradzi sobie z dokładnym wypłukaniem mydła czy szamponu oraz z usunięciem wszystkich zanieczyszczeń i barwników. Myjąc, uważajmy, aby nie moczyć całego pędzla, a jedynie włosie. Regularne wkładanie go w całości pod wodę może skutkować odklejaniem się części metalowej od plastikowego lub drewnianego trzonka.
Pędzle pozostawiamy w pozycji leżącej, w innym wypadku włosie mogłoby ulec odkształceniu. Dobrze jest ułożyć świeżo umyte pędzle na papierowych ręcznikach, które wchłoną część wilgoci. Nie suszymy pędzli suszarką do włosów, aby nie odkształcić włosia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze