Rak skóry
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuRak skóry jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u ludzi. Zdarza się najczęściej miedzy 60 a 70 rokiem życia. Rak skóry polega na niekontrolowanym mnożeniu się pewnych komórek naskórka. Może być powodowany przez wiele czynników, głównie przez promieniowanie ultrafioletowe. Występuje najczęściej, jako rak podstawnokomórkowy i rak kolczystokomórkowy.
Pierwszy z nich zdarza się najczęściej, odznacza się najmniejsza szkodliwością, powolnym wzrostem i rzadką, miejscową złośliwością. Pojawia się zwykle w obrębie twarzy (np. czoło lub policzki), rzadziej pojawia się na skórze stóp lub dłoni. Zmiany związane z tym typem nowotworu skóry są zwykle twarde i przezroczyste (mogą częściowo zawierać barwnik).
Drugi z nich, rak kolczystokomórkowy odznacza się większą złośliwością, ma skłonność do dawania przerzutów. Może występować w każdym miejscu na ciele, na skórze lub błonach śluzowych. Widoczny jest pod postacią brodawek lub wrzodów.
Rozpoznaje się je zwykle na podstawie wyglądu zmiany i wyników badania histologicznego. W większości wypadków leczenie polega na chirurgicznym usunięciu nowotworu wraz z marginalnym fragmentem zdrowej tkanki. Czasem stosuje się metodę kriochirurgiczną, (jeżeli to możliwe) polegającą na zniszczeniu tkanki nowotworowej niską temperaturą.
W przypadku raka podstawnokomórkowego leczenie jest zwykle pomyślne w nawet 100% przypadków. Natomiast w przypadku raka kolczystokomórkowego zależy w głównej mierze od stopnia jego zaawansowania. Zwykle pomyślne wyleczenie osiągane jest w do 90% przypadków.
Zazwyczaj rak skóry rozwija się bardzo wolno i nie zdąży się rozprzestrzenić przed postawieniem diagnozy i rozpoczęciem leczenia. Zanikanie warstwy ozonowej w stratosferze zwiększa ilość promieniowania ultrafioletowego docierającego do Ziemi. Z tych względów ochrona przed promieniowaniem słonecznym staje się rozsądnym środkiem zapobiegawczym. Jest to zwłaszcza ważne w tych miejscach gdzie doszło do zniknięcia warstwy ozonu. Są to na przykład Australia i południowa cześć Ameryki Południowej, najbliższe Antarktydzie, gdzie zanik warstwy ozonu osiągnął najwyższy stopień.
Do lekarza należy zwrócić się:
— w razie pojawiania się na skórze nowej zmiany.
— jeżeli znamię czy brodawka zaczyna powiększać się lub sprawiać dolegliwości.
Należy stosować zawsze kremy z silnym filtrem ochronnym przed rozpoczęciem opalania się, unikać palenia i długiego przebywania na słońcu w samo południe.
Rak skóry nie odznacza się dużym zagrożeniem dla życia, lecz należy podchodzić do niego z rozwagą i nie lekceważyć jego możliwych objawów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze