Jak dobrać dietę na jesień?
DANUTA CAPIGA • dawno temuPogorszenie nastroju i ospałość dotyka większości ludzi jesienią i zimą. To także okres, w którym część osób stosuje dietę tłustą i wysokokaloryczną. Posiłki, które zjadamy jesienią, powinny dostarczać składniki utrzymujące w pełnej sprawności nasz układ immunologiczny.
Pogorszenie nastroju i ospałość dotyka większości ludzi jesienią i zimą. To także okres, w którym część osób stosuje dietę tłustą i wysokokaloryczną. Posiłki, które zjadamy jesienią, powinny dostarczać składniki utrzymujące w pełnej sprawności nasz układ immunologiczny.
W diecie na jesień muszą znaleźć się produkty, w których w dużej ilości znajduje się witamina D. Jej niedobór powoduje, że słabo działają tzw. komórki niszczące i usuwające bakterie oraz wirusy. Witaminę D zawierają tłuste ryby morskie, jaja, żółty ser.
— Lekarstwem na jesienne spadki kondycji psychicznej powinny być lekkostrawne i łatwe w przygotowaniu posiłki, które nie dostarczają zbyt wielu bodźców smakowych naszym receptorom – sugeruje Agnieszka Piskała, koordynatorka III edycji programu Natalia Honorata Witalna. — Ponadto najlepiej jest, kiedy dania są przygotowane z maksymalnie 5 składników, gdyż wówczas jesteśmy w stanie rozpoznać wszystkie smaki. Z tego względu najlepsze okazują się dania dobrze nam znane z dzieciństwa. Wybieramy potrawy ciepłe, słodkie, na bazie mleka, ale z dodatkiem produktów mącznych takich, jak kasza, ryż, makaron czy kluski. Świetne są też pierogi i naleśniki, które przygotować możemy z razowej mąki. To one sprawiają, że nasz organizm dostaje zastrzyk potrzebnej energii.
By złagodzić skutki jesiennej chandry często sięgamy po słodycze. Biorąc następną kostkę czekolady czy porcję ciasta, należy pamiętać, że nadmiar węglowodanów, który nie może być natychmiast spalony, jest odkładany w postaci tkanki tłuszczowej. Słodycze możemy zastąpić lżejszymi przekąskami takimi jak migdały, rodzynki, suszone śliwki, płatki owsiane, ziarna dyni.
Gdy temperatura spada, najlepszym sposobem jest rozgrzanie się od środka. W tym pomocne są pikantne, korzenne i aksamitne zupy jesienne np. krem dyniowy. Należy też postawić na ciepłe śniadanie, musli z jogurtem na zimno nie jest najlepszym pomysłem na jesień.
Może to być jajecznica (niekoniecznie na bekonie). Lepiej zrobić ją na patelni do smażenia beztłuszczowego. Osoby bardziej skłonne do eksperymentów mogą przyrządzić porcję ciepłej kaszy jaglanej z duszonymi jabłkami, rodzynkami, orzechami, rozgrzewającymi przyprawami. Kasza jaglana ma lekko słodki smak i łagodzi głód na słodycze.
Zamiast kawy i czarnej herbaty, można sięgnąć po herbatki ziołowe z czarnego bzu, maliny, lipy, najlepiej z dodatkiem cynamonu, imbiru lub miodu.
Sycące dania i rozgrzewające napoje sprawią, że wyjście z domu w chłodny dzień nie będzie tak nieprzyjemne.
Źródło: informacja prasowa Jadwiga Kodluczka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze