Lawenda – dobrze smakuje
DANUTA CAPIGA • dawno temuZapach lawendy działa relaksująco, dlatego używana jest w stanach niepokoju, bezsenności, nerwowości. By poprawić sobie samopoczucie, wystarczy dodać kilka kropli olejku lawendowego do kąpieli lub w sypialni postawić naczynie z suszonymi kwiatami lawendy.
Olejek lawendowy poprawia kondycję skóry głowy, odświeża włosy, regeneruje zniszczone i ogranicza ich wypadanie.
Lawenda była bardzo popularna w starożytnej Grecji i Rzymie. Jej kwiaty wykorzystywano do produkcji kremów, olejków i sporządzania kąpieli.
Grecy wsławili się w produkcji miodu lawendowego o nieprzeciętnym smaku i aromacie oraz właściwościach leczniczych i kosmetycznych. Czysty miód lawendowy jest rzadko spotykany w Polsce, gdyż mamy mało pól lawendowych, stąd też miody lawendowe zawierają domieszkę innych kwiatów. W miodzie lawendowym, podobnie jak w kwiatach lawendy występuje olejek eteryczny o właściwościach antyseptycznych, regeneracyjnych i kojących. Przyspiesza też gojenie oparzeń i uszkodzeń skóry. Można go włączyć do kuracji antycellulitowych i odchudzających.
Lawenda pomaga również w dolegliwościach trawiennych, działa moczopędnie, przeciwdziała wzdęciom i bólom brzucha, sprzyja wydzielaniu soków trawiennych. Stosowana jako herbatka ziołowa jest skuteczna na przeziębienia.
Lawenda ma również zastosowanie w kuchni.
Jak mówi Maria Sobczak współpracująca z marką Le Petit Marseillais:
Lawenda jest nieocenionym dodatkiem do słodkości, pomaga w trawieniu oraz zwalcza uczucie zimna i bólu głowy.
Służy jako dodatek do sałatek, deserów, wybranych potraw mięsnych, napojów, koktajli. Do potraw kulinarnych najlepsza będzie lawenda z własnej uprawy, można też wzbogacać dania lawendą suszoną, którą możemy ususzyć sami lub kupić w sklepie.
Nazwa lawendy pochodzi od słowa lavare (myć), jest nieodłącznym elementem kąpieli relaksacyjnych.
Warto otulić się jej zapachem używając chociażby kosmetyków z jej domieszką lub przygotowując dania np. pyszną czekoladę z lawendą i pistacjami. Można też wykazać się własną inwencją kulinarną.
Źródło: informacja prasowa Anna Riedel
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze