Chroń skórę przed mrozem
MAGDALENA TRAWIŃSKA-GOSIK • dawno temuTak, tak. Gdy idzie mróz, pada śnieg, a na szybach twojego samochodu pojawił się szron, pomyśl nie tylko o ochronie przed grypą, anginą i zapaleniem gardła, ale także o ochronie skóry przed nadmiernym wysuszeniem i pękaniem naczynek krwionośnych. Przeczytaj, jak to zrobić.
Pływanie w basenie z zimną wodą hartuje organizm i uodparnia skórę na gwałtowne zmiany temperatury. Ma też inne zalety. W zimnej wodzie organizm szybciej spala kalorie. Intensywne pływanie rzeźbi mięśnie całego ciała, a zwłaszcza ud, ramion i piersi.
Ujędrni i uodporni na skoki temperatur także prysznic. Codziennie stosuj na przemian ciepłe i zimne kąpiele. Taki trening spowoduje, że po przyjściu z mroźnego spaceru do ciepłego domu twoja skóra nie zareaguje pękaniem naczynek i rumieńcami. Będzie odporna na zmiany temperatury. Zimny i ciepły prysznic przyniesie efekt, jeśli będziesz stosować go cały rok, a nie tylko zimą.
Masaż aromatyczny to nie tylko przyjemność, ale także niezbędna ochrona twojej skóry. Uciskanie, ugniatanie pobudza krążenie krwi, jest ona wtedy dobrze ukrwiona i dotleniona. Olejki eteryczne działają na zmysły, ale przede wszystkim wnikają w skórę, dogłębnie ją nawilżając i odżywiając. Wybierz ulubiony olejek i wmasuj go w ciało codziennie przed snem, wykonując delikatny masaż kolistymi ruchami. Możesz też korzystać z pomocy profesjonalisty. Wprawnym dłoniom masażysty wystarczy oddać się raz w miesiącu przez godzinę. Jego dłonie z powodzeniem zastąpi twój partner. Niech masuje cię raz w tygodniu po gorącej kąpieli przynajmniej przez 15 minut.
Nie przesadzaj z odchudzaniem zimą. Pozwól sobie na odrobinę tłustych potraw. Minimalne sadełko zrzucisz wiosną. Ochronna warstwa tłuszczu pod twoją skórą nie zaszkodzi ci, a ochroni przed mrozem i wygładzi skórę. Zauważyłaś, że puszyste panie mają mniej zmarszczek i o wiele gładszą skórę od swoich chudych koleżanek? Twoim sprzymierzeńcem zimą będzie oliwa z oliwek. Dodawaj jej do sałatek, ile chcesz.
Zimą twoja skóra potrzebuje witamin. Możesz przez miesiąc dostarczać je w tabletkach. Łykaj codziennie witaminy młodości: A, C i E (zgodnie z dawkowaniem na ulotce lub opakowaniu). Pomogą ci lepiej znieść niesprzyjające warunki atmosferyczne. Skóra będzie dobrze odżywiona. Nawet na mrozie będzie promienieć świeżością i młodością. Dla zdrowia i dla lepszej kondycji skóry zjadaj witaminy w owocach, warzywach, sokach, przecierach i zimowych przetworach bez konserwantów. Możesz to robić w nieograniczonych dawkach.
Zaopatrz się w oliwkę dziecięcą lub kosmetyczną. Będzie lekiem nie tylko dla przemarzniętej skóry, ale i włosów, paznokci. Zgniecione pod czapką włosy łatwo się łamią, rozdwajają i niszczą. Na noc pokryj je oliwką i połóż się spać. To niezastąpiona maseczka. Możesz wycisnąć do oliwki kilka kropli soku z cytryny i całość wmasować w skórę głowy. W ten sposób dostarczysz cebulkom ochronnej witaminy C. Tę samą miksturę stosuj na dłonie i paznokcie. Natłuszczaj je codziennie. Trzymaj dłonie w odżywce 15 minut lub posmaruj je wraz z paznokciami i pozostaw odżywkę na noc. Zawarta w niej witamina E wygładzi przesuszoną od zimna skórę. Połóż się spać w ciepłych, wygodnych rękawicach. To będzie błogosławieństwo dla zmarzniętych dłoni. Oliwką smaruj całe ciało, a zwłaszcza łokcie i pięty. Kładź się spać w miękkich skarpetach, a twoje stopy odwdzięczą się gładką skórą.
Balsamy, olejki do kąpieli, odżywki do włosów, maseczki są niezbędne zimą. Wybieraj te natłuszczające i odżywiające. Najlepiej z aloesem i algami. Dostarczą delikatnej skórze wszystkiego co niezbędne, by walczyć z niesprzyjającą pogodą. Nie żałuj sobie tłustego kremu. Nawilżający na dzień jest nieodpowiedni. Zimą, a zwłaszcza kiedy wybierasz się na narty, nie wychodź z domu, jeśli uprzednio nie pokryjesz skóry grubą warstwą ochronnego, tłustego kremu. Nawilżającym możesz posmarować twarz na noc.
Pamiętaj, by odpowiednio się ubierać. Czapka to nie obciach – pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała i nie pozwala na wyziębienie organizmu. Nieprzemakalne, ciepłe buty chronią stopy przed zmarznięciem. Dzięki nim stopy nie będą wysuszone, a pięty popękane. Rękawiczki ochronią dłonie i paznokcie. Skóra w tym miejscu szybko się wysusza. Zmarznięte dłonie mają brzydki, zaczerwieniony, „marmurkowy” kolor – wyglądają nieestetycznie. Nie warto ryzykować.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze