Ciąć czy zapuszczać? Dla kogo długie włosy
DANUTA CAPIGA • dawno temuWiele kobiet marzy o długich włosach i decyduje się na ich zapuszczanie. Musi to być świadoma decyzja, bo nie jest to wcale taka prosta sprawa. To długi proces wymagający szczególnej dbałości i pielęgnacji włosów.
— Nie każde włosy nadają się do zapuszczenia do maksymalnej długości – wyjaśnia Oskar Bachoń, hair & makeup designer. — Po pierwsze każda kobieta ma inne włosy, czy to z powodu genów czy z powodu sposobu obchodzenia się z nimi na co dzień. Jeśli włosy są kruche, delikatne, wrażliwe, będą słabo rosły i nie będą ozdobą kobiety, a jej wiecznym utrapieniem. Po drugie, nie każda pani dobrze wygląda z długimi włosami. To zależy od kształtu twarzy, jej temperamentu, trybu życia. Zapuszczanie na siłę, bo taka jest moda, albo chcesz być bardziej kobieca, nie ma sensu, jeśli będziesz źle się czuć i wyglądać. Noś wygodną fryzurę, w której się sobie podobasz.
Włosy długie, ale ze zniszczonymi końcówkami, suche, zaniedbane, nie wyglądają dobrze. Paradoksalnie włosy najpierw trzeba ściąć i dopiero zapuszczać. Fryzjer nada włosom odpowiednią formę, by podczas zapuszczania wyglądały schludnie i miały zdrowy wygląd. On też zdecyduje, z jaką częstotliwością należy podcinać włosy.
O włosy podczas zapuszczania trzeba dbać ze zdwojoną uwagą. Zostawienie ich „samemu sobie” nie przyniesie pożądanego efektu. Należy zadbać o cebulki włosów, to od ich kondycji zależy wzrost. Odpowiednie preparaty, odżywki, olej arganowy, znacznie poprawią ich wygląd i kondycję. Trzeba unikać też mocnego szczotkowania oraz upinania w ciasne koczki i kucyki. Szczotka wyłącznie z naturalnego włosia. Trzeba też dbać, by ich nie przesuszać. Unikać suszenia gorącym powietrzem, nadmiernie nie eksploatować ich na słońcu. Używając prostownic nie można zapominać o środkach chroniących strukturę włosa przez wysoką temperaturą. Także farbowanie a zwłaszcza rozjaśnianie niszczy włosy.
To, jak szybko będą rosły nasze włosy, zależy też od diety. Odpowiednia ilość witamin i mikroelementów w organizmie, przełoży się na lśniące, zdrowe włosy i skórę.
Trzeba też pamiętać, że włosy rosną swoim własnym tempem, stąd ważna jest po prostu zwykła cierpliwość. Włosy rosną od 1–1,5 cm na miesiąc, co daje maksymalnie 18 cm w ciągu roku. Nie jest to zawrotna szybkość, ale warto poczekać na końcowy efekt.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze