Czym jest zespół Aspergera?
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuTo zaburzenie rozwoju u osób jakby zdomieszką autyzmu. Naukowcy określają je jako najłagodniejsze przypadki autyzmu. Tak samo mają tendencję do wycofywania się z kontaktów, ale bardziej cierpią, ponieważ zależy im na przyjaźniach. Natomiast większośćdzieci z autyzmem koncentruje się na obcowaniu z przedmiotami, dopiero terapie je otwierają.
Osoby z zespołem Aspergera mają dużo lepiej rozwinięte zdolności poznawcze oraz język. Są to więc ludzie inteligentniejsi, łatwiej im wyzdrowieć. Ale cechą charakterystyczną dla nich są zachowania obsesyjne – potrafią się interesować tylko jedną dziedziną wiedzy np. matematyką, astronomią czy geografią, a we wczesnym dzieciństwie np. tylko czytaniem na pamięć. Jednak równie dobrze w sposób obsesyjny np. zapamiętują rozkłady pociągów. Osoby z zespołem Aspergera (ZA) mają trudności w prowadzeniu rozmowy opartej na wymianie poglądów, ponieważ przejawiają tendencję do powracania do tych samych tematów, które je interesują. Nie rozumieją żartów albo śmieją się w nieodpowiednim momencie.
Ich język często jest zbyt pedantyczny, pozbawiony idiomów i potocznej mowy. W dorosłości często funkcjonują jakoodmieńcy czy ekscentrycy. 30–50 proc. dorosłych z ZA nigdy nie zostało zdiagnozowanych. Ci inteligentniejsi przystosowali się bowiem do życia, czasem porobili kariery naukowe lub artystyczne.
Zespół Aspergera występuje dużo częściej niż klasyczny autyzm, na każdy przypadek autyzmu przypada kilka przypadków ZA. Wpływ czynników genetycznych wydaje się dużo wyraźniejszy niż w przypadku klasycznego autyzmu. Świadczą o tym badania, które udowadniają, że jedno z rodziców dziecka z zespołem Aspergera, najczęściej ojciec, przeważnie wykazuje niektóre cechy zespołu Aspergera lub wręcz ma zespół Aspergera.
U rodziny dzieci z tym zespołem znacznie częściej stwierdza się takie cechy, jak: intensywne i ograniczone w swym zakresie zainteresowania, zachowania kompulsywne i rutynowe oraz problemy w kontaktach społecznych. Inne badania wykazują spory odsetek jedno- i dwubiegunowych depresji wśród krewnych dzieci z zespołem Aspergera. Badania są przeprowadzane cały czas, naukowcy ciągle szukają genu odpowiedzialnego za wystąpienie zespołu Aspergera i autyzmu.Źródło: abcZdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze