Teściowa i synowa
BEATKA • dawno temuRelacje między teściową a synową nie muszą być napięte. Wszystko zależy od wspólnej komunikacji i nastawienia obu pań. Dwie kobiety kochają jednego mężczyznę i obie chcą jego dobra. Niekiedy jednak to dobro jest różnie definiowane. Nie musi to jednak oznaczać od razu otwartej wojny na noże. Kierowanie się stereotypowymi uprzedzeniami wobec teściowej lub synowej prowadzi do nieuzasadnionych, czasami, konfliktów. Relacje z teściową mogą być dobre.
Pierwszy kontakt synowej i teściowej
Pierwszy kontakt jest najważniejszy. To dzięki niemu wyrabiamy sobie opinię, która rzutuje na nasze myślenie o drugiej osobie. Nawet gdy zmienimy zdanie, to jednak pierwsze wrażenie zawsze będzie gdzieś się kołatało po głowie. Pierwsze spotkanie dziewczyny z matką chłopaka przypomina niekiedy pierwsze starcie wojenne. Matki przeważnie dokładnie wiedzą, jaka powinna być dziewczyna ich syna. W rzeczywistości ich wyobrażenia nie pokrywają się z wyobrażeniami i uczuciami chłopaka. Syn przy dziewczynie staje się zupełnie inny, częściej wychodzi, jest bardziej rozrzutny. Proces „zabierania” matce syna jest dla kobiety dość bolesny. Niektóre panie jednak potrafią to zaakceptować i potraktować jako naturalną rzecz, a inne starają się temu przeciwdziałać.
Przyjaźń między teściową i synową jest możliwa. Potrzeba do tego jednak sympatii i zrozumienia. Wiadomo, że pierwsze spotkanie z przyszłą teściową jest sytuacją stresującą. Są jednak skuteczne sposoby na stres. Głównym z nich jest zmienienie nastawienia. Prawidłowe relacje z teściową są gwarantem spokoju w rodzinie. Dotychczasowe kłótliwe święta mogą stać się całkiem przyjemnym spotkaniem rodzinnym.
Skąd konflikty na linii synowa-teściowa?
Najwięcej konfliktów powstaje, gdy synowa mieszka pod jednym dachem z teściową. Synowa próbuje czasami udowodnić teściowej, że ona również potrafi świetnie się sprawdzić w roli gospodyni i pani domu. Takie zachowanie nie ma jednak wiele wspólnego z chęcią przypodobania się, częściej jest to zwykła rywalizacja. Sytuacja znacznie się zaostrza, gdy teściowa nie odpuszcza, stara się pokazać młodej kobiecie, że ta niewiele wie o życiu i zaczyna ją pouczać. Jak sobie z tym poradzić? Czasami wystarczy posłuchać teściowej i zastosować się do jej rad. W końcu matka twojego chłopaka już trochę przeszła i na pewno ma większe doświadczenie życiowe niż ty. Bardzo ważny jest ton, którego się używa do pouczania. Życzliwy pozwala zyskać sympatię, moralizatorski – zniechęca.
Kiedy syn odchodzi z domu rodzinnego i zakłada nową rodzinę, jego matka nie zawsze umie zrozumieć to, że w jego nowym domu rządzi już ktoś inny. Niektóre synowe skarżą się na zbyt wścibskie teściowe, które wchodzą bez pukania, zaglądają do wszystkich szafek i lodówki, i krytykują. A to kiepskie zaopatrzenie, a to niezbyt trafne ułożenie talerzy, a to zacieki na szklankach. Autorytatywne zachowania teściowej zniechęcą do niej synową.
Jak polubić teściową? Najgorsze, co można zrobić, to kazać mężczyźnie wybierać. Tak naprawdę obie panie muszą sobie uświadomić, że swoje konflikty powinny załatwić same. Krytykowanie i wtrącanie się powinny być zabronione. Warto znaleźć wspólne zainteresowania, może synowa i teściowa lubią podobne pozycje literackie. Mężczyzna nie powinien rozwiązywać problemów domowych z mamą. Od momentu, w którym wyprowadził się od mamusi i ożenił się, wszelkie konflikty musi rozwiązywać z żoną. Komunikacja w związku jest podstawą. Obie panie, zamiast się do siebie zniechęcać, powinny postarać się siebie polubić. Jeśli synowa nie może jednak tego zrobić, powinna zawsze szanować matkę męża, jako że ta kobieta urodziła go i wychowała.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze