Sposoby na spokojny sen alergika

8. Symptomy alergii nocą
Objawy alergii są gorsze nocą i mogą zakłócić spokojny sen. Badania pokazują, że ¾ alergików budzi się w nocy z powodu odczuwanych symptomów, a 93% ma problemy ze snem. Alergie przyczynić się mogą do zaburzeń snu, np. zespołu bezdechu sennego lub chrapania. Brak odpowiedniej ilości snu może skutkować zmęczeniem w ciągu dnia i trudnością w pokonaniu objawów alergii.

7. Jak alergia przeszkadza w spaniu?
Każda alergia może przeszkadzać w spaniu, czy to poprzez swędzącą wysypkę, czy problemy z żołądkiem. Jednak najbardziej powszechnymi czynnikami budzącymi nas w nocy są alergie wziewne i astma. Alergie wziewne to sezonowy alergiczny nieżyt nosa, czyli tzw. katar sienny, oraz nieżyt nosa całoroczny. Kiedy masz objawy alergii, tkanka wyścielająca jamę nosową puchnie i blokuje swobodne oddychanie w nocy.
6. Co zakłóca sen alergika?
Symptomy alergii wziewnej, które zakłócają sen:

5. Zamykaj okna
W ciepłe lub upalne dni kuszące jest otworzenie okien przed pójściem spać, jednak jeśli masz alergię sezonową, najlepiej używać klimatyzacji.
4. Zwierzęta trzymaj z dala od sypialni
Jeżeli masz alergię na zwierzęta, nie wpuszczaj ich do sypialni, a już na pewno nie do łóżka. A jeśli mowa o zwierzętach, zabezpiecz się też przed roztoczami. Ten powszechny alergen utrudni spokojny sen, więc jeśli masz uczulenie, używaj hipoalergicznej pościeli.
3. Inne sposoby na dobry sen
Dobrym pomysłem jest wzięcie prysznica przed pójściem spać, aby pozbyć się resztek pyłków obecnych na skórze czy włosach. Po spędzeniu czasu na zewnątrz upewnij się, że ubrania są w praniu. Poza tym, w sypialni powinno być ciemno i cicho. Unikaj też palenia papierosów oraz kofeiny lub alkoholu zaraz przed pójściem spać.

2. Leki
Leki mogą być konieczne, aby kontrolować objawy alergii, ale najpierw wypróbuj dostępne naturalne środki w przypadku alergii wziewnej. Takim sposobem może być płukanie nosa za pomocą specjalnej butelki lub pompki, używając osolonej wody z dodatkiem sody oczyszczonej. Unikaj sprayu, który ma działanie odtykające nos – może on przynieść tymczasową ulgę, jednak po dłuższym stosowaniu jeszcze bardziej zatyka nos.

1. Dobranoc
Być może potrzeba będzie czasu na wypracowanie najlepszej dla nas metody, jednak spokojny sen alergika jest możliwy. Unikaj sprayu do nosa bez recepty, a środki nasenne stosuj tylko po konsultacji z lekarzem. Jeżeli konieczne są leki na alergię, wybierz z lekarzem takie, które będą dla ciebie najlepsze. W wielu przypadkach branie leków na noc jest godne polecenia, ponieważ objawy alergii są najsilniejsze około 4 nad ranem. Zastosuj się do tych wskazówek, a spokojnie prześpisz noc z alergią.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze