Miodowe kosmetyki z domowej spiżarni
MAGDALENA TRAWIŃSKA-GOSIK • dawno temuDodajemy go do herbaty, gdy łapie nas przeziębienie lub boli gardło, zimą rozgrzewamy nim ciało, poprawiamy sobie humor i leczymy chandrę, smarujemy nim pieczywo, gdy mamy ochotę na coś słodkiego. Jednak mało kto docenia jego właściwość pielęgnacyjne. Niektóre kosmetyki możesz przygotować samodzielnie i korzystać z tego, co daje natura.
Miód, bo o nim mowa, to jeden z najbardziej wartościowych produktów spożywczych wykorzystywanych nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce. Warto sięgnąć po niego po zimie, gdy cera jest wysuszona i ziemista, a włosy pozbawione blasku i "przyduszone". Dzięki zawartości witamin A, B1, B2, B5, B6, C, D, PP oraz K, kwasu foliowego, kwasu pantotenowego i nikotynowego czy minerałów (krzem, cynk, miedź, żelazo, potas, fosfor, magnez, wapń, siarka, fluor, mangan, chrom, molibden, kobalt i jod) ma działanie nawilżające, wzmacniające i ujędrniające, świetnie radzi sobie także z usuwaniem toksyn. Barwniki roślinne – karoten, ksantofil, flawonoidy i antocyjany niszczą toksyny i wolne rodniki. Zawarta w nim katechina także opóźnia proces starzenia się komórek. Cukry proste – glukoza i fruktoza zmniejszają obrzęki, na przykład na twarzy.
Samodzielnie przygotowane preparaty na bazie miodu idealnie nadają się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry oraz włosów. Przewodnik po miodowej pielęgnacji na wiosnę to przepisy na domowe kosmetyki odpowiadające potrzebom każdej kobiety.
ABC pielęgnacji miodem
Krok pierwszy: oczyszczanie
By przygotować skórę do zabiegów pielęgnacyjnych, najpierw należy dogłębnie ją oczyścić. Doskonałym sposobem jest przygotowanie naturalnego miodowego pilingu. Jest on odpowiedni dla każdego rodzaju cery.
Piling
Składniki:
łyżka miodu, łyżka płatków owsianych,łyżka soku z cytryny.
Przygotowanie:
Wszystko połączyć i dokładnie wymieszać.
Stosowanie:
Powstały preparat wmasować delikatnie w skórę twarzy i spłukać letnią wodą. Stosować raz w tygodniu pod prysznicem lub w wannie. Parowanie wody ma tu dodatkowe znaczenie – otwiera pory. To ważne przed nałożeniem nawilżającej lub normalizującej maseczki.
Krok drugi: regeneracja
Gdy skóra jest już oczyszczona, warto zabrać się za jej regenerację. W zależności od rodzaju cery można przygotować preparat głęboko nawilżający bądź normalizujący.
Maseczka nawilżająca do cery suchej
Składniki:
łyżka miodu, trzy łyżki serka homogenizowanego, jedno żółtko,sok z cytryny.
Przygotowanie:
Żółtko oddzielić od białka. Wymieszać z miodem, potem z serkiem, na koniec z sokiem z cytryny.
Stosowanie:
Gotową maseczkę pozostawić na oczyszczonej skórze twarzy na 5–10 minut. Następnie dokładnie spłukać ciepłą wodą i wklepać swój codzienny krem do twarzy. Stosować raz w tygodniu, tuż po pilingu.
Maseczka normalizująca do cery tłustej i mieszanej
Składniki:
trzy łyżki miodu,1 jajko, łyżka mąki pszennej.
Przygotowanie:
Roztrzepać jajko. Delikatnie połączyć je z miodem i mąką.
Stosowanie:
Preparat można pozostawić na skórze na około 15 minut. Następnie dokładnie spłukać ciepłą wodą i nałożyć krem na dzień. Stosować po kąpieli i po oczyszczeniu twarzy pilingiem, raz w tygodniu.
Krok trzeci: odżywienie
Po nałożeniu maseczki warto skorzystać z odżywczych właściwości kremu na bazie miodu. Jest on przeznaczony dla każdego rodzaju cery.
Składniki:
100 g miodu,100 g oliwy z oliwek.
Przygotowanie:
Wszystko dokładnie wymieszać. Przechowywać w ciemnym i niezbyt ciepłym miejscu, najwyżej przez kilka miesięcy.
Stosowanie:
Krem wsmarować w skórę twarzy i wklepać opuszkami. Używać na noc, po demakijażu, codziennie.
Krok czwarty: kąpiel
Gdy cera jest już zregenerowana, warto odżywić ciało. Idealnym sposobem na poprawę stanu skóry jest kojąco – wygładzająca kąpiel.
Składniki:
200 gram miodu,2 litry naparu z kilkunastu pędów młodej sosny,pół litra mleka.
Przygotowanie:
W naparze z pędów młodej sosny (dostępne w aptece lub sklepie zielarskim) rozpuść miód. A następnie, po wystudzeniu naparu, dolej mleka. Do wypełnionej do połowy wodą wanny wlej napar.
Stosowanie:
Kąpiel taka poza regeneracją działa także uspokajająco. Stosuj kilka razy w tygodniu.
Krok piąty – wygładzanie:
Po regeneracji ciała przychodzi czas na włosy. Miód nada im blasku, wygładzi ich strukturę, a także ułatwi ich rozczesywanie i układanie. Odżywi włosy po zimie.
Składniki:
jedna łyżka miodu,¼ litra wrzątku,kilka kropel octu owocowego, na przykład jabłkowego.
Przygotowanie:
Miód rozpuścić w gorącej wodzie. Po wystudzeniu połączyć z octem.
Stosowanie:
Stosować płukankę po uprzednim umyciu włosów codziennym szamponem. Umyć w niej włosy i pozostawić na 5 minut. Następnie dokładnie spłukać. Nie nakładać już żadnej odżywki. Wysuszyć i ułożyć. Będą miały ładny, świeży zapach i będą niesamowicie lśnić.
Zabiegi pielęgnacyjne warto sobie osłodzić.
Podajemy przepis na wiosenną sałatkę z miodem:
¼ szklanki octu balsamicznego,¼ szklanki miodu (wielokwiatowego),1 łyżka oliwy z oliwek,1 łyżeczka musztardy,1 główka sałaty lub mieszanka różnych rodzajów sałat,10 pomidorków koktajlowych,½ łyżeczki oregano,sól do smaku.
Przygotowanie:
W małej miseczce dokładnie wymieszaj miód, ocet, musztardę, oregano i sól. Sałatę porwij i wrzuć do dużej miski. Pomidorki koktajlowe pokrój w ćwiartki i dodaj do sałaty. Całość zalej sosem. Wymieszaj całość.
Kto nie powinien spożywać miodu?
Chorzy na IBS — syndrom nadwrażliwego jelita — powinni z niego zrezygnować, gdyż miód w ich jamie brzusznej przyczynia się do tworzenia nadmiernych ilości gazu. Ze słodkiego przysmaku powinni zrezygnować także alergicy, którzy są uczuleni na miód pszczeli.
Więcej o właściwościach miodu na:
www.zyciemiodemslodzone.info
www.pszczelarze.zawodowi.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze