Jak opiekować się chorym dzieckiem, by samemu nie zachorować?

9. Infekcje u dzieciPrzebywanie w dużych skupiskach, takich jak przedszkole czy szkoła, sprawia, że organizm dziecka jest bardziej podatny na działanie wirusów i bakterii, stąd częstsze infekcje dróg oddechowych. Gdy twoje dziecko choruje, wszyscy domownicy narażeni są na infekcję. Czy istnieją jakieś sposoby na ochronę przed zarażeniem? Okazuje się, że tak!
Zdjęcie dzieci / Shutterstock

9. Infekcje u dzieci
Przebywanie w dużych skupiskach, takich jak przedszkole czy szkoła, sprawia, że organizm dziecka jest bardziej podatny na działanie wirusów i bakterii, stąd częstsze infekcje dróg oddechowych. Gdy twoje dziecko choruje, wszyscy domownicy narażeni są na infekcję. Czy istnieją jakieś sposoby na ochronę przed zarażeniem? Okazuje się, że tak!

8. Myj ręceNajlepszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się zarazków jest mycie rąk. Czynność tę należy powtarzać regularnie, kilka razy w ciągu dnia. Ręce należy myć mydłem, przez co najmniej 30 sekund.
Zdjęcie autorstwa Sarah Laval / CC BY

8. Myj ręce
Najlepszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się zarazków jest mycie rąk. Czynność tę należy powtarzać regularnie, kilka razy w ciągu dnia. Ręce należy myć mydłem, przez co najmniej 30 sekund.

7. Używaj jednorazowych chusteczekCzasami nie ma możliwości umycia rąk pod bieżącą wodą. Dlatego zawsze noś przy sobie paczkę chusteczek antybakteryjnych. Jest to prosty i wygodny sposób na pozbycie się zarazków, szczególnie jeśli za chwilę mamy coś zjeść.
Zdjęcie chusteczek / Shutterstock

7. Używaj jednorazowych chusteczek
Czasami nie ma możliwości umycia rąk pod bieżącą wodą. Dlatego zawsze noś przy sobie paczkę chusteczek antybakteryjnych. Jest to prosty i wygodny sposób na pozbycie się zarazków, szczególnie jeśli za chwilę mamy coś zjeść.

6. Trzymaj się z dala, gdy dziecko kichaPowiedz dziecku, by kichało w chusteczkę lub w łokieć. Zakrywanie ust podczas kaszlu oraz kichania jest bardzo ważnym krokiem, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków. Zawsze wyrzucaj zużyte chusteczki do nosa, a po ich dotknięciu myj ręce.
Zdjęcie autorstwa Sellers Patton / CC BY

6. Trzymaj się z dala, gdy dziecko kicha
Powiedz dziecku, by kichało w chusteczkę lub w łokieć. Zakrywanie ust podczas kaszlu oraz kichania jest bardzo ważnym krokiem, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków. Zawsze wyrzucaj zużyte chusteczki do nosa, a po ich dotknięciu myj ręce.

5. Zadbaj o czystośćW czasie choroby należy więcej czasu poświęcić na sprzątanie, tak aby pozbyć się niechcianych zarazków. Czyść szczególnie te miejsca, które często są dotykane przez chore dziecko, takie jak klamki czy drzwi, a nawet zabawki, którymi bawi się malec. Pokój, gdzie przebywa chore dziecko powinien być często wietrzony oraz odkurzany.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

5. Zadbaj o czystość
W czasie choroby należy więcej czasu poświęcić na sprzątanie, tak aby pozbyć się niechcianych zarazków. Czyść szczególnie te miejsca, które często są dotykane przez chore dziecko, takie jak klamki czy drzwi, a nawet zabawki, którymi bawi się malec. Pokój, gdzie przebywa chore dziecko powinien być często wietrzony oraz odkurzany.

4. Wyznacz oddzielne przedmiotyKiedy jedno dziecko choruje, wyznacz mu oddzielne talerze, sztućce i kubki do picia. Nie pozwalaj na to, by zdrowe dziecko używało tego samego kubka lub szczoteczki do zębów, co dziecko chore. W ten sposób unikniesz roznoszenia zarazków i zmniejszysz ryzyko zarażenia się przez inne dzieci.
Zdjęcie autorstwa Cody / CC BY

4. Wyznacz oddzielne przedmioty
Kiedy jedno dziecko choruje, wyznacz mu oddzielne talerze, sztućce i kubki do picia. Nie pozwalaj na to, by zdrowe dziecko używało tego samego kubka lub szczoteczki do zębów, co dziecko chore. W ten sposób unikniesz roznoszenia zarazków i zmniejszysz ryzyko zarażenia się przez inne dzieci.

3. Zaszczep dziecko przeciw grypiePrzed rozpoczęciem sezonu grypowego zaszczep dziecko przeciwko grypie. Badania wykazują, że taka szczepionka zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę nawet o 90%.

3. Zaszczep dziecko przeciw grypie
Przed rozpoczęciem sezonu grypowego zaszczep dziecko przeciwko grypie. Badania wykazują, że taka szczepionka zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę nawet o 90%.

2. Zrób krótką kwarantannęAby nie rozsiewać zarazków, chore dziecko powinno przez kilka dni zostać w łóżku. Nie pozwól mu iść do szkoły ani biegać po domu, dopóki objawy nie zmniejszą się. W ten sposób ochronisz innych członków rodziny przed zarażeniem.
Zdjęcie autorstwa Jim Champion / CC BY

2. Zrób krótką kwarantannę
Aby nie rozsiewać zarazków, chore dziecko powinno przez kilka dni zostać w łóżku. Nie pozwól mu iść do szkoły ani biegać po domu, dopóki objawy nie zmniejszą się. W ten sposób ochronisz innych członków rodziny przed zarażeniem.

1. Dbaj o siebiePodczas choroby dziecka pamiętaj również o sobie. Zdrowo się odżywiaj, wysypiaj się regularnie, tak aby twój organizm był w stanie zwalczyć atakujące go wirusy i bakterie.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

1. Dbaj o siebie
Podczas choroby dziecka pamiętaj również o sobie. Zdrowo się odżywiaj, wysypiaj się regularnie, tak aby twój organizm był w stanie zwalczyć atakujące go wirusy i bakterie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

5 idioms with... colours Czy grupa krwi wpływa na zajście w ciążę? Na lato dobre na parze W jaki sposób zachęcić dziecko do jedzenia warzyw? Prawdy i mity o macierzyństwie Czym jest onanizm dziecięcy? Jak nowe technologie wpływają na zdrowie dzieci? Charytatywne SMS-y zwolnione w końcu z VAT Londyńskie "Kanary" Opryszczka u niemowląt Czy mleko matki kwaśnieje od ćwiczeń? Pięć gadżetów dla młodej mamy