Owoce a karmienie piersią
BEATKA • dawno temuDieta kobiety karmiącej piersią powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb kobiety oraz dziecka. Nie ma uniwersalnej diety pasującej do każdej młodej mamy. Dzieci różnie reagują na dane produkty. Najlepszym sposobem na ustalenie codziennego jadłospisu jest zjedzenie danego produktu i obserwowanie reakcji dziecka. Jeżeli pojawi się wysypka u malucha lub biegunka u dziecka, należy dany produkt wykluczyć z diety.
Owoce w diecie kobiety karmiącej
Przez pierwsze miesiące karmienia piersią należy, nawet jeżeli nie zrezygnować, to na pewno ograniczyć spożycie owoców cytrusowych. Dlaczego? Nie chodzi o same owoce, ale o środki konserwujące, których używa się podczas transportu tych owoców z Afryki lub południowej Europy. Żeby owoce przetrwały tak długą drogę w stanie nadającym się do spożycia, muszą być posypane różnymi substancjami, choćby takimi, które opóźniają gnicie. Poza tym, cytrusy są silnymi alergenami i jeżeli dziecko ma skłonności do alergii pokarmowej, należy mu oszczędzić dodatkowych szkodliwych czynników. Kobiety karmiące piersią powinny uważać na sezonowe owoce sprowadzane z zagranicy (np. winogrona).
Owoce, jak wiadomo, są cennym dostarczycielem witamin i składników mineralnych potrzebnych zarówno dziecku, jak i matce. Poza tym w owocach znajduje się błonnik, który jest „szczoteczką” dla jelit i przeciwdziała zaparciom. Najzdrowsze są owoce sezonowe, które są uprawiane na miejscu. Jeżeli masz działkę ze swoimi owocami, jedz je bez obaw. Oczywiście, o ile reakcja dziecka będzie pozytywna.
Jeżeli maluch będzie miał kolkę lub uczulenie, należy zrezygnować z danego produktu. Noworodki i niemowlęta mają jeszcze nie w pełni rozwinięty układ pokarmowy. W związku z tym może im zaszkodzić wszystko. Należy unikać jedzenia wzbogacanego o sztuczne barwniki, konserwanty, chemiczne polepszacze.
Produkty dozwolone w czasie laktacji
Zalecenia dotyczące tego, co może, a czego nie może jeść kobieta podczas laktacji nie są ścisłe. Zazwyczaj młoda mama z przerażeniem wyklucza kolejne produkty ze swojego jadłospisu, aż dojdzie do chleba i wody. Jednak rzeczywistość nie jest tak dramatyczna.
Produkty dozwolone dla kobiety karmiącej piersią:
- owoce: banany, brzoskwinie, jabłka, maliny, jeżyny, porzeczki, agrest; soki, dżemy, jogurty i galaretki z tych owoców,
- warzywa: ogórki, buraki, marchewka, ziemniaki, kapusta pekińska, kukurydza, pietruszka, koperek, soja, szpinak, młoda fasolka szparagowa, dynia, kabaczek, cukinia, sałaty,
- napoje: woda mineralna niegazowana, słaba herbata, herbaty ziołowe i owocowe, kawa bezkofeinowa albo słaba normalna, soki owocowo-warzywne, kompoty, jogurty naturalne, kefiry, maślanki,
- pieczywo: ciemne i pełnoziarniste,
- kasza, ryż, makaron: pełnoziarniste,
- jajka: ugotowane na twardo i na miękko, żółtko,
- ryby: najlepiej morskie gotowane lub pieczone,
- mięso: mięso białe, chuda wieprzowina, chuda jagnięcina, mięso grillowane lub duszone,
- tłuszcze: masło, oliwa z oliwek, olej rzepakowy,
- słodycze: w ograniczonych ilościach,
- zioła: polecane szczególnie świeże, koperek, natka pietruszki, szczypiorek, majeranek, kminek.
Jak wiadomo, dieta matki karmiącej ma wpływ na wytwarzany przez nią pokarm. Najważniejsza jest reakcja dziecka na mleko matki. Dlatego też, jeżeli nie pojawiają się krosty u dziecka lub inne dolegliwości, dieta jest odpowiednia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze