Koślawe kolana u dzieci
PATRYCJA • dawno temuSzybka nauka chodzenia u dzieci nie zawsze jest powodem do radości. Duże przeciążenia słabych jeszcze mięśni i więzadeł nóg, połączone z szybkim wzrostem mogą doprowadzić do wady postawy jaką jest koślawość kolan. Na czym polega ta wada i jak ją korygować dowiecie się z artykułu poniżej.
Koślawość kolan
Koślawość kolan może pojawić się u dzieci ok. 3 roku życia, jednak powinna samoistnie zaniknąć w ciągu roku. Schorzenie to może być konsekwencją płaskostopia. Koślawość polega na wygięciu kolan do środka, w wyniku czego między udem a golenią powstaje kąt zwrócony w kierunku złączenia nóg. Przy zwartych i wyprostowanych kolanach między kostkami pozostaje spora przestrzeń. Dzieci z tą wadą charakteryzuje chwiejny i niepewny chód. Podczas spacerowania dziecko szybko się męczy.
Ćwiczenia na koślawe kolana
Leczenie koślawości polega na stosowaniu specjalnego obuwia. Należy unikać dłuższego stania, spacerowania oraz stania w rozkroku. Dzieci z koślawością kolan powinny wykonywać korygujące postawę zestawy ćwiczeń. Zanim podejmiesz z dzieckiem pracę nad krzywymi kolanami, skonsultuj się z ortopedą. Pomoże dobrać najodpowiedniejsze dla malca ćwiczenia. Poniżej kilka przykładowych ćwiczeń:
1. Stań w rozkroku i połóż dłonie na wewnętrznej stronie kolan. Przez chwilę rozpychaj kolana. Powtórz ćwiczenie kilkukrotnie.
2. W pozycji siedzącej załóż prawą stopę na lewe kolano. Prawą ręką dociskaj ugięte kolano w dół. Powtórz ćwiczenie z drugą nogą.
3. Usiądź po turecku i delikatnie rozpychaj kolana. Przy koślawości należy unikać siadu klęcznego, w którym często dochodzi do rozłożenia ud na zewnątrz.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze