Jak często wykonywać piaskowanie zębów? Przebieg zabiegu i widoczne zmiany na szkliwie
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temu • 2 komentarzeMimo regularnego mycia zębów i płukania jamy ustnej specjalnymi produktami, na szkliwie wciąż pozostaje nieestetyczny oraz szkodliwy osad. Skutecznym sposobem na uporanie się z tym problemem jest piaskowanie zębów wykonanym w gabinecie stomatologicznym. Zabieg chroni przed rozwojem próchnicy, a także paradontozy. Piaskowanie zębów należy w związku z tyn powtarzać regularnie, zazwyczaj raz na pół roku.
Piaskowanie zębów to rutynowy i bezbolesny zabieg, który ma na celu profilaktykę np. próchnicy. Jego istotą jest usunięcie wszelkich przebarwień oraz nalotów zarówno z zębów, jak i z trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Chcąc zachować prawidłową higienę jamy ustnej, regularnie odwiedzaj dentystę oraz poddawaj się zabiegowi piaskowania zębów.
Na czym polega piaskowanie zębów?
Zabieg piaskowania zębów może być wykonany wyłącznie w gabinetach stomatologicznych przez dentystę. Podstawowym narzędziem jest piaskarka, czyli urządzenie czyszczące zęby za pomocą aerozolu wodno-powietrznego wytworzonego pod ciśnieniem. Ten spray posiada w sobie drobiny piasku dentystycznego, który odpowiada za czyszczenie. Piaskowanie zębów dzięki działaniu piaskarki skutecznie usuwa zanieczyszczenia z płytki nazębnej, a w szczególności z przestrzeni pomiędzy zębami. Oprócz tego, w trakcie zabiegu zostaje rozbity także kamień nazębny.
Piaskowanie zębów – efekty i cena
Profilaktyką chorób uzębienia niewątpliwie jest piaskowanie zębów. Niestety pacjenci często mylą ten zabieg z wybielaniem, choć to dwie całkiem odmienne procedury dentystyczne. Co prawda, zęby przed i po zabiegu znacznie różnią się odcieniem, ale nie ma to nic wspólnego z rozjaśnianiem płytki nazębnej. Przede wszystkim piaskowanie zębów zabezpiecza uzębienie przed działaniem szkodliwych bakterii, a także przywraca im naturalną barwę. Jeśli chodzi o cenę zabiegu to waha się ona między 100 a 150 złotych, natomiast piaskowanie zębów połączone ze skalingiem może kosztować do 250 złotych.
Piaskowanie zębów – bezpieczeństwo
Wiele osób unika piaskowania zębów z powodu krążącego mitu na temat rzekomego uszkodzenia szkliwa podczas zabiegu. Jednak na stronach gabinetów dentystycznych można znaleźć informację, że piaskowanie zębów jest całkowicie bezpieczne i w żaden sposób nie uszkadza szkliwa. Oczywiście pod warunkiem, że zabieg z użyciem piaskarki został wykonany przez profesjonalistę. Należy pamiętać, że nie wolno przesadzać z częstotliwością – wystarczy 2 lub 3 razy w ciągu roku. Świeżo po piaskowaniu pacjenci mogą odczuwać lekkie podrażnienie zębów, stąd zapewne pochodzi mit o uszkodzeniu szkliwa.
Konieczna dieta po piaskowaniu zębów
Jak już zostało wspomniane niedługo po piaskowaniu zębów, można odczuwać pewien dyskomfort. W związku z tym zaleca się szczególną ostrożność podczas picia zimnych i gorących napoi oraz przy spożywaniu słodyczy oraz kwaśnego jedzenia. Zazwyczaj po piaskowaniu zębów dentyści zlecają tzw. białą dietę. Głównie chodzi o unikanie pokarmów i napojów, które mogą spowodować zabarwienie uzębienia. W głównej mierze dotyczy to jagód, borówek, buraków, czerwonego wina, kawy i herbaty. Jeśli pacjent pali papierosy, bezwzględnie po piaskowaniu zębów musi tego zaprzestać. Biała dieta powinna trwać przynajmniej 3 dni.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze