7 błędów w odchudzaniu. Jak ich uniknąć?
DANUTA CAPIGA • dawno temuW pogoni za zgrabną sylwetką i szybką utratą masy ciała popełniamy błędy, które szkodzą naszemu organizmowi i przynoszą odwrotny efekt. Chęć wyglądania szczupło i atrakcyjnie jest tak silna, że decydujemy się na krótkotrwałe diety cud. Wszystkie te diety bazują na jedzeniu pokarmów o obniżonej zawartości energetycznej lub spożywaniu jednego rodzaju produktu (np. kaszy, kapusty, jabłek). Takie katowanie organizmu nie przynosi efektów a same szkody. Wynik odchudzający jest krótkotrwały, a po odstawieniu diety organizm błyskawicznie uzupełnia niedobory i tyjemy z powrotem.
W pogoni za zgrabną sylwetką i szybką utratą masy ciała popełniamy błędy, które szkodzą naszemu organizmowi i przynoszą odwrotny efekt. Chęć wyglądania szczupło i atrakcyjnie jest tak silna, że decydujemy się na krótkotrwałe diety cud. Wszystkie te diety bazują na jedzeniu pokarmów o obniżonej zawartości energetycznej lub spożywaniu jednego rodzaju produktu (np. kaszy, kapusty, jabłek). Takie katowanie organizmu nie przynosi efektów a same szkody. Wynik odchudzający jest krótkotrwały, a po odstawieniu diety organizm błyskawicznie uzupełnia niedobory i tyjemy z powrotem.
Błędem jest też pomijanie posiłków. Odchudzanie jest skuteczne tylko wtedy, kiedy jemy posiłki regularnie i odpowiednio zbilansowane. Organizm zauważy przerwę w dostawie energii i zareaguje spowolnieniem metabolizmu.
Błędem jest też nie jedzenie przekąsek. Przekąski są bardzo ważne, zwłaszcza na początku odchudzania, kiedy cały czas ma się wrażenie ogromnego głodu. Ważne, by zwracać uwagę na to, jakie przekąski jemy. Na pewno nie batonik, pączek czy słodki napój. Mogą to być owoce, warzywa, orzechy, niesiarkowane suszone owoce. Zdrowe przekąski pozwolą utrzymać metabolizm w aktywności.
Należy pamiętać, że wymyślne kawy serwowane w kawiarniach, lub kolorowe drinki mogą mieć ponad 500 kalorii. Nawet napoje owocowe i gazowane pite w dużych ilościach mogą dodać znaczną ilość kalorii.
Dużym błędem jest pici małej ilości wody. Woda jest niezbędna, żeby spalić kalorie. Unikanie produktów mlecznych może okazać się również błędem. Organizm spala więcej kalorii, kiedy otrzymuje odpowiednią ilość wapnia.
„Rzucanie” się podczas odchudzania na reklamowane, dietetyczne produkty nie jest dobrą decyzją. Produkty te poza obniżoną wartością kaloryczną nie mają prawie żadnych wartości odżywczych. Zapychają nasz żołądek nie dając nic w zamian, nie wzbogacając naszego organizmu.
Pułapką, w którą wpadają osoby na diecie, jest sięganie po produkty typu light. Zazwyczaj mają one niższą zawartość kaloryczną jednego ze składników – np. cukru, zastępowane zaś są wyższą zawartością innego składnika – np. tłuszczu.
Błędy podczas odchudzania powodują, że dieta nie wykształca zdrowych nawyków żywieniowych i budzi tylko negatywne skojarzenia. Nieprawidłowa dieta prowadzi do spadku energii, a co za tym idzie do osłabienia organizmu.
Regularna aktywność fizyczna znacznie wspomaga odchudzanie, przynosi również korzyści w postaci zwiększonego tempa przemiany materii. Bez niej trudno spalić tkankę tłuszczową.
Źródło: informacja prasowa Paulina Pieczyska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze