W twoim dziecku też drzemie talent!
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuCo piąte dziecko w Polsce jest nieszczęśliwe. Co czwarte nie zna swoich mocnych stron. Z tych dwóch powodów wraz z początkiem września ruszyła ogólnopolska akcja zbadajtalent.pl, dzięki której każdy maluch będzie mógł znaleźć swój największy talent i właściwie go rozwijać. W inicjatywę zaangażowało się wielu psychologów, specjalistów ds. edukacji, a także młodych muzyków, sportowców oraz naukowców.
Problemy polskich uczniów
Jak podkreśla koordynatorka projektu Elżbieta Sądel, motywacją do jego zainicjowania były wyniki badań przeprowadzonych przez UNICEF oraz własne spostrzeżenia ekspertów. Jak się okazuje, 20% polskich dzieci nie jest szczęśliwych. W rankingu UNICEF zajmujemy pod tym względem przedostatnią pozycją w gronie państw rozwiniętych. Z badań internetowych wynika także, że uczniowie stojący przed wyborem szkoły średniej są zagubieni i nieświadomi swoim mocnych stron. Planując dalszą edukację, nie biorą oni pod uwagę przyszłego zawodu i przeważnie nie wiedzą, które zdolności rozwijać. Jeżeli natomiast wiedzą – rzadko kiedy robią cokolwiek w tym kierunku.
Problem nieświadomości własnych mocnych stron jest powszechny w polskich szkołach. Tymczasem, jak podkreślają specjaliści, program zbadajtalent.pl pomaga dzieciom określić swoje zdolności, a następnie podpowiada jak mogą się rozwijać w ramach przedmiotów szkolnych. Jest to pierwszy i niezwykle istotny krok na drodze do sukcesu w przyszłym życiu.
Mocne strony dziecka
Punktem wyjścia dla tej wyjątkowej inicjatywy jest założenie, że talent jest zespołem predyspozycji drzemiących w każdym dziecku. W jej ramach uczniowie mogą wykonać darmowy test, w wyniku którego wyszczególnione zostaną 3 przedmioty szkolne, z którymi radzą sobie najlepiej. Następnie dziecko dowie się, jak rozwijać zdolności. W przypadku braku motywacji do pielęgnowania swoich talentów, uczeń będzie mógł przekonać się, jak w takich sytuacjach radzili sobie jego rówieśnicy, którzy odnieśli sukces związany z realizacją swoich pasji. W stworzeniu testu pomogli psycholodzy oraz pasjonaci edukacji.
W serwisie dziecko przeczyta także wywiady z Sebastianem Rutkowskim, polskim wokalistą, oraz Magdą Welc, doskonale znaną nam z programu Mam Talent, którzy opowiadają o tym, jak wielkie znaczenie mają w ich życiu pasje. Z lektury uczeń dowie się wiele o motywacji i źródłach inspiracji. Piotr Ogrodnik, mistrz świata w żeglarstwie w klasie mikro, opowiada np. o automotywacji i wyznaczaniu sobie celów. Oprócz wspomnianych młodych ludzi do akcji włączyli się także finaliści konkursów naukowych i osoby o dość nietypowych zainteresowaniach – np. Grzegorz Komincz (znany pod pseudonimem MaNa), czyli utytułowany gracz mający na swoim koncie wiele sukcesów w zawodach e-sportowych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze