Badania noworodka
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuChciałabyś, żeby twoje nowo narodzone dziecko było cały czas przy tobie. Niestety, w ciągu pierwszych godzin i dób życia maleństwo musi przejść kilka bardzo ważnych badań. Nie bój się – to standardowa obserwacja dzieci, które dopiero przyszły na świat, która pomoże rozpoznać bądź wykluczyć poważne choroby. Jakie to badania?
Skala Apgar
To pierwsze badanie noworodka. Wykonywane jest w pierwszych minutach jego życia w celu określenia jego stanu i wydaniu odpowiedniej punktacja. Sprawdza stan i kolor skóry, tętno, reakcję na bodźce, napięcie mięśni i oddychanie dziecka. Jeśli wszystko jest w porządku, dziecko dostaje od 8 do 10 punktów. Niższa punktacja świadczy o zaburzeniach, bardzo niska o zagrożeniu życia.
Siatka centylowa
Pomiar wzrostu, wagi i obwodu główki rozpoczyna obserwacje nanoszone na siatki centylowe. Centyle, na których uplasuje się dziecko, zestawiane jest ze średnią centylową jego rówieśników.
Odruchy
Pracą mózgu i poprawnością najważniejszych odruchów noworodka (chwytanie, ssanie, obejmowanie, pełzanie, kroczenie, odruch Babińskiego) zajmuje się neonatolog.
Badanie przesiewowe słuchu
Badanie przesiewowe słuchu przeprowadzane jest w drugiej dobie po narodzinach dziecka. Badanie fotoemisji akustycznych pozwala rozpoznać ewentualne zaburzenia słuchu i podjęcie leczenia w tym zakresie.
Badanie krwi
Krew pobierana jest dziecku w trzeciej dobie życia, a nakłuwana jest pięta (żyłki dziecka są jeszcze zbyt słabe). Dzięki badaniu krwi możliwe jest rozpoznanie chorób genetycznych (np. mukowiscydozy), metabolicznych (fenyloketonurii) i hormonalnych (niedoczynności tarczycy).
Szczepienia
W pierwszej dobie życia noworodek jest szczepiony przeciw WZW B, a następnie (lub jednocześnie) podawana jest szczepionka przeciw gruźlicy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze